Аврамопулос, који данас стиже у Београд, објаснио је за „Блиц“, да ће споразум између ЕУ и Србије о активностима које спроводи Европска агенција за граничну и обалску стражу омогућити ангажовање тимова агенције у Србији и контролисање граница на граничним прелазима заједно са припадницима српске граничне полиције.
Према његовим речима, то ће допринети бољој безбедности на спољним границама ЕУ и омогућити боље управљање илегалним миграцијама. „То је још једна прекретница у нашој успешној сарадњи са Србијом када је у питању управљање границама“, оценио је Аврамопулос.
Истакао је и да данашњи споразум са Србијом следи након парафирања сличних споразума са Албанијом и Македонијом, а да су у току преговори о закључењу споразума са Црном Гором и БиХ.
„Сви ти споразуми се заснивају на истом основном принципу, увек у договору двеју страна и уз поштовање специфичног контекста сваке земље. Да будем јасан: ови тимови ће подржати, а не преузети дужности и надлежности националних граничних служби“, подвукао је Аврамопулос.
Он је за „Блиц“ рекао да је Србија кључни партнер ЕУ и да је сарадња у домену безбедности „заиста неопходна“, не само због безбедности граница већ и шире.
„Управо сада се воде преговори о томе да што пре ангажујемо официра за везу Европола у Србији. Ближа сарадња с Европолом је пресудна да бисмо могли да заједно решавамо најразличитије безбедносне изазове, од кријумчарења миграната преко високотехнолошког и организованог криминала до трговине оружјем и тероризма“, сматра европски комесар.
Наводећи да ЕУ мора да унапреди сарадњу на сузбијању тероризма и радикализације у Србији, као и са свим партнерима Западног Балкана, Аврамопулос је рекао да су тренутно у току припреме за покретање Заједничког акционог плана са Западним Балканом о сузбијању тероризма на предстојећем састанку министара у Тирани.
„Када шире посматрамо изазове, важно је да наставимо заједнички рад и проналазимо решења, нарочито у погледу праћења и размене информација, те ће наредни министарски састанак у Тирани у октобру представљати важан тренутак“, сматра комесар.
Он је оценио да је Србија имала важну улогу у протекле три године и да је доприносила заједничком, европском приступу управљању миграцијама и заустављању илегалних кретања дуж западнобалканске руте, и похвалио нашу земљу због тога.
Нагласио је и да је досад имао одличну сарадњу са властима у Србији. „Када је реч о миграцијама и управљању границама, највећи изазов је смањити нерегуларне миграције и кријумчарење. Знам да је Србија улагала велике напоре, али је потребно учинити више. Сарадња са суседним земљама је изузетно важна, не само када се ради о управљању границама, већ и о реадмисији“, рекао је Аврамопулос.
Као други важан елемент у смањењу илегалних прелазака границе навео је потребу даљег усаглашавања визне политике Србије са политиком ЕУ. „Јако је важно да Србија не одобрава безвизни режим трећим земљама за које се сматра да представљају миграциони и безбедносни ризик по све нас. ЕК ће поднети извештај до краја године о тренутној ситуацији и напретку свих земаља у безвизном режиму, укључујући и Србију“, најавио је Аврамопулос.