„САД нас начелно подржавају“, рекао је Заев за агенцију МИА одговарајући на питање да ли Македонија прима америчку помоћ у борби против руских сајбер напада на друштвеним мрежама током наводне кампање за бојкотовање референдума.
Он је рекао да Русија јавно истиче да се противи чланству Македоније у НАТО-у и да је то њено легитимно право, али да за Македонију нема друге алтернативе сем чланства у НАТО-у и ЕУ. Заев је додао и да Македонија жели да унапређује пријатељске односе са Русијом.
„Можда има неких активности на друштвеним мрежама. Али не могу да кажем да постоји непријатељство према Македонији“, рекао је Заев.
За сузбијање лажних вести Македонија, како каже, користи домаћа средства — новинарска удружења и асоцијације за етичке стандарде у новинарству, а влада сектором за јавне односе подржава те напоре тако што објављује тачне вести.
Лажних вести има свуда, не само у Македонији и то је глобални тренд, оценио је Заев и додао да постоје алатке за максимално ширење лажних вести које користе појединци и групе, „вероватно ван Македоније“.
„Немамо доказе да се ово плаћа у земљи. То долази од спољних актера, али грађани су довољно мудри да увиде разлику између истинитих и лажних вести. Покушавамо да се боримо против дезинформација да би тачне и проверене информације могле до доспеју до грађана како би могли да донесу праву одлуку за референдум и процес који ће уследити“, рекао је Заев.
Америчка подршка референдуму
Амерички потпредседник Мајк Пенс састао се раније данас са македонским премијером у Белој кући и пренео му да САД снажно подржавају историјски споразум Скопља и Атине о имену Македоније.
„Примена овог споразума довешће до веће безбедности у региону“, објавио је Пенс на свом Твитеру уз фотографију синоћњег састанка две делегације, пренео је Танјуг.
Амерички званичник је нагласио да је изузетно важно да грађани Македоније изађу на референдум 30. септембра и подрже предлог промене имена.