Волков је рекао да су ту подршку изразили и поглавари Пољске и Чешке православне цркве, као и представници Грчке православне цркве.
Он је такође казао да би локалне, односно националне православне цркве, могле да иницирају црквену скупштину о проблему поводом одлуке васељенског патријарха Вартоломеја да призна аутокефалност цркве у Украјини.
Волков је додао да би било значајно чути став свих локалних православних цркава по том питању, које је важно не само за православље у Русији и Украјини, већ много више и за будуће постојање уједињене глобалне православне заједнице.
Огласио се и представник Московске патријаршије Николај Балашов који је рекао да ниједна помесна православна црква није подржала иницијативу Цариградске патријаршије да формира нову цркву у Украјини.
„До данас ниједна помесна црква није подржала Цариград у додели аутокефалности Украјинској православној цркви. Ниједан глас подршке се није чуо“, рекао је.
Балашов је такође рекао и да Руска православна црква не располаже никаквом црквеном имовином у Украјини.
„Нажалост, влада стереотип да у Украјини постоја имовини која припада Руској, а не Украјинској православној цркви. Ја вам отворено кажем да тако нешто не постоји“, истакао је.
Раније је Васељенска патријаршија саопштила да је „у оквиру припрема за давање аутокефалности православној цркви у Украјини“ именовала своје егзархе у Кијеву. Ту одлуку оштро је осудила Московска патријаршија, назвавши је нападом на канонску територију друге помесне цркве.
Председник Одељења Московске патријаршије за спољне црквене односе, митрополит Иларион изјавио је да ће Московска патријаршија прекинути еухаристичку везу са Васељенском патријаршијом у случају да се Украјинској цркви дâ аутокефалност.