„Не верујем да се у Тачију пробудио туристички дух да обиђе Газиводе, то је провокација, односно континуитет поступака који су се дешавали у претходним месецима, а који руше ионако тешку стечену стабилност на КиМ“, рекао је Дачић за ТВ Прва.
Дачић је подсетио на период потписивања Бриселског споразума, када је Кетрин Ештон организовала састанак у НАТО-у током којег је договорено да никакве безбедносне снаге Косова не могу да дођу на север Косова док се не испуне два услова.
Каже да је он лично присуствовао том састанку и да је то гарантовао генерални секретар НАТО-а, а да су састанку присуствовали и председник Србије Александар Вучић и председник привремених косовских институција Хашим Тачи.
„Први услов је да буде обавештен КФОР, а други да се о томе обавесте и сагласе председници српских општина“, прецизирао је Дачић и додао да за упад РОСУ на Газиводе не зна да ли је КФОР обавештен, јер се са њихове стране само јављају „извињења, пропусти и накнадне реакције“, као и да на то питање јуче нису ни одговорили.
„С друге стране, ЕУ се није ни трудила да учествује у решавању овог проблема, као што је председник Вучић рекао да није могао да их добије. Само знам да српске општине нису обавештене о доласку РОСУ, нити је неко од њих тражио сагласност“, подвукао је Дачић.
Истакао је да се ЕУ огласила „као неки врховни савет са Тибета“ и говорила о томе да све стране буду мирне.
„Ја ништа ни не очекујем од ЕУ, ја сам то Вучићу сто пута рекао, да не треба рачунати на то да ће се они трудити да буду објективни. Не само ЕУ, него цела међународна заједница“, истакао је шеф српске дипломатије.
Према његовим речима, ситуација се доста променила јер сада сви у свету схватају да је приштинска страна онај део који стално прави проблеме али, истиче, и даље нема негативних реакција и нема притиска на ту страну да се придржава договора.
„То је иритирајуће“, закључио је Дачић.
Очекују се прва хапшења за злочине на КиМ
Читав један спрат затвора у Схевенингену се празни, а то је најмање 12 ћелија, за потребе Специјалног суда за Косово, изјавио је данас шеф српске дипломатије.
„То је ексклузивна вест из Схевенингена, 100 одсто проверена. Значи да тај суд почиње са радом и да се очекују прва хапшења“, рекао је Дачић за ТВ Прва.
Упитан да ли очекује да ће се председник привремених косовских институција Хашим Тачи „преместити“ у Схевенинген, с обзиром на његову „уздрману позицију“ и незадовољство у Приштини, где је против њега у суботу одржан протест јер је, како тамо кажу, „продао Косово“, Дачић је рекао да не прича само о Тачију, већ о већини њих.
„Да ли ће Тачи бити тај или неко други, није битно, тај суд почиње са радом и хитно се тражи да се ослободе ћелије. Сигурно их не траже да би их окречили“, навео је Дачић.
До краја године између 5 и 10 земаља повлачи признање КиМ
До краја године између пет и 10 земаља повлачи признање независности Косова и Метохије, најавио је Дачић.
Према његовим речима, то је исход састанака које је српска делегација имала протекле недеље током Генералне скупштине Уједињених нација.
Дачић каже да неке земље ни не знају да су признале независност КиМ, те је, наводи, био у ситуацији да му министар спољних послова Сомалије каже да „они сматрају да је КиМ део Србије и да подржавају територијални интегритет“.
„Ја му кажем, хеј, човече, али ви сте признали Косово“, истиче Дачић и додаје да он активно ради на томе да се ревидира списак земаља које су признале Косово, али да се томе противе привремене власти у Приштини, јер, каже, „оне то не смеју да кажу својим грађанима“.
Подсећа и да је током састанака у УН сазнао да Оман, Уганда и Лесото нису признали независност КиМ, а да их је Приштина сврстала у земље које то јесу учиниле.
Дачић се осврнуо на посету приштинске делегације у УН и истакао да је Србија упутила протест УН, као што је то чинила сваке године досад, јер, истиче, приштинска делегација злоупотребљава присуство у УН.
Навео је да је приштинску делегацију чинио 41 човек, што је, наводи, делегација већа од оних које су имале неке велике државе.