Како се наводи у саопштењу портпаролке Стејт департмента Хедер Наверт, САД снажно подржавају пуну примену Преспанског споразума, „који ће омогућити Македонији да заузме своје право место у НАТО и ЕУ, доприносећи регионалној стабилности, безбедности и просперитетy“, преноси Танјуг.
„Како македонски парламент сада почиње разматрање уставних промена, позивамо лидере да се уздигну изнад партијске политике и искористе ову историјску прилику како би обезбедили светлију будућност за земљу као пуноправног учесника у западним институцијама", наводи се у саопштењу.
Грађани Македоније на референдуму су се изјашњавали на постављено питање „Да ли сте за улазак у ЕУ и НАТО прихватањем договора Републике Македоније и Републике Грчке?“.
У складу са Преспанским споразумом, односно споразумом између државе Македоније са Грчком, ново име Македоније требало би да буде промењено у „Република Северна Македонија“.
Међутим, директор изборне комисије у Македонији Оливер Деркоски саопштио је јуче да референдум није успео да обезбеди излазност од 50 одсто, колико је било неопходно да би био валидан.