Став Швајцарске у вези са стварањем канала за плаћање који не укључује САД мало је вероватно да ће се разликовати од става других земаља, рекао је Росије. Додао је да његова земља може да учествује у успостављању алтернативе СВИФТ-у.
„Ако у финансијском сектору постоје неки нови догађаји, ми ћемо их пажљиво пратити. Уколико се појави нови платни систем, свака земља ће у томе учествовати, укључујући и нас, наравно, зашто да не“, рекао је дипломата.
Подсетимо, СВИФТ је основан у Белгији, али његов одбор укључује руководиоце из америчких банака, тако да тренутни закон омогућава администрацији САД да делује против банака и регулатора широм света, због чињенице да овај систем подржава већину међубанкарских веза, повезујући преко 11.000 финансијских институција у више од 200 земаља.
Раније ове недеље, шефица спољних послова ЕУ Федерика Могреини изјавила је да су преостали потписници иранског споразума о нуклеарној трговини сарађивали на стварању нове платформе која не би подразумевала слање новца преко СВИФТ-а, као глобалног система за трансакције.
Овај корак многи тумаче као одговор на контроверзну одлуку америчког председника Доналда Трампа да се повуче из нуклеарног споразума са Ираном и поново уведе санкције против Техерана. Вашингтон је такође запретио санкцијама земљама које посредно послују с Ираном.