Амбасадор Холандије у Русији Рене Џонс Бос биће позвана у понедељак у Министарство спољних послова Русије, саопштио је за Спутњик извор у Министарству.
„У вези са кампањом о дезинформацији коју је организовао Хаг, у понедељак ће у Министарство спољних послова бити позвана амбасадорка Холандије“, рекли су у Министарству.
Министарство одбране Холандије саопштило је раније да је војно-обавештајна служба Холандије спречила хакерски напад Русије на Организацију за забрану хемијског оружја, коју су наводно покушали да изведу четворица држављана Русије. Како је на конференцији за штампу саопштила министарка одбране Холандије Анк Бејлевелд, осумњичени Руси, који су имали дипломатске пасоше, протерани су из Холандије 13. априла.
Министарство спољних послова Русије оценило је холандске оптужбе као нову изрежирану пропагандну акцију и нагласило да „шпијуноманија“ наноси суштинску штету односима двеју земаља. Такође је наведено да је саопштење објављено уочи седнице ОЗХО 9. октобра, како би се обезбедила нужна политичка позадина.
Оптужбе на рачун Русије изнеле су и САД и Канада, које тврде да је у хакерске нападе на амерички изборни систем, нуклеарну компанију „Вестингхаус“ и антидопинг лабораторију умешано седморо сарадника Државне обавештајне управе Русије. Међу њима су четворица Руса протераних из Холандије. Притом, Запад није навео никакве доказе за те оптужбе.
Русија је Сједињеним Америчким Државама предлагала да се формира заједничка радна група, која би се бавила питањима везаним за сајбер-безбедност и омогућила Москви и Вашингтону да координишу напоре и сарађују у области заштите информација, у циљу спречавања мешања у унутрашње политике различитих земаља. Сједињене Америчке Државе су одбиле ову иницијативу.