Космички брод „Сојуз“ и даље нема пандане у свету

Космички брод „Сојуз“ има одличну статистику када је реч о успешности лансирања и у том смислу нема пандане у свету. Најважније је да су чланови посаде живи и здрави, рекао је у четвртак руски блогер и популаризатор космонаутике Виталиј Јегоров поводом хаварије која се у четвртак догодила приликом лансирања космичког брода с космодрома Бајконур.
Sputnik

„Проблеми су се, наравно, догађали и раније, али у томе и јесте снага ’Сојуза‘. Он има разне могућности за заштиту и безбедност посаде, односно за њено спасавање у случају хаварије“, рекао је Јегоров за Спутњик.

Он је подсетио да је и раније било сличних ситуација. На пример, 1983. године, када је ракета експлодирала на старту, систем хаваријског спасавања је безбедно приземљио космонауте.

Могуће привремено одлагање свих планираних лансирања „Сојуза“

„У овом случају смо опет видели поузданост система предвиђеног за спасавање посаде. Лансирања ракета с посадом су врло поуздана, без обзира на то што је последња година у којој се није догодила ниједна хаварија приликом лансирања ракета 2003. Ово је први случај да се догодила озбиљна хаварија приликом лансирања брода с посадом у Русији“, навео је Јегоров. 

Он је објаснио да се данашњи квар „Сојуза“ вероватно догодио у фази лансирања, али није искључио ни могућност постојања неке грешке у самој производњи космичког брода.

„У целини, међутим, тај систем је током протеклих година показао највећу могућу поузданост. Не могу чак ни да се сетим када је било сличних проблема. Можда, евентуално, на самом почетку коришћења тог система, али то је било веома, веома давно. Последњих деценија не могу да се сетим таквог случаја. То је јединствен догађај“, истакао је Јегоров.

Према његовим речима, узроци хаварије ће бити анализирани веома дуго, док ће сам след хаваријских догађаја бити истражен прилично брзо. 

„Највероватније ће бити настављена експедиција на Међународној свемирској станици, пошто не сме да се обустави допремање хране космонаутима, теретни бродови ће наставити да лете. Нема неких посебних ограничења, рекорд када је реч о лету човека у космосу у бестежинском стању је 437 дана, али засад нема никаквих видљивих разлога да се посада хитно враћа назад“.

Коментар