НАСА: Поносни смо на односе с „Роскосмосом“

НАСА је поносна на односе с „Роскосмосом“, сарадња Москве и Вашингтона у космичкој сфери и даље се развија, изјавио је у четвртак шеф мисије Међународне свемирске станице у америчкој свемирској агенцији Кени Тод.
Sputnik

Он је на конференцији за новинаре у четвртак нагласио да су се Сједињене Америчке Државе у протеклим годинама „уздале у Русе“ када је реч о слању астронаута у космос. „То партнерство и даље се развија“, навео је Тод. 

Према његовим речима, способност да се заједно решавају проблеми, као искреност Москве и Вашингтона су разлог за понос.

„Не могу да кажем да је то без преседана, али смо веома поносни на односе које су НАСА и ’Роскосмос‘ изградили у претходним годинама“, рекао је Тод и додао да „техничка питања не познају политичке баријере“. 

Рогозин и шеф НАСА разговарали о освајању Месеца и ванземаљском животу

„Руси имају тамо бистре главе и када радимо заједно много можемо да постигнемо“, рекао је Тод. 

Он је, такође, навео да НАСА претпоставља да ће за утврђивање узрока хаварије „Сојуза“ бити потребно два до три месеца. 

„Што се тиче ситуације на Међународној свемирској станици, Серина, Алекс и Сергеј су у реду, нема никаквих проблема, по распореду треба да остану у орбити до средине децембра и ми не очекујемо никакве тешкоће до краја њиховог боравка тамо“, навео је Тод.

Тод је рекао да су директор руске државне корпорације „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин и директор америчке космичке агенције НАСА Џим Бриденстин разговарали о хаварији „Сојуза“ и потврдили намеру да сарађују.

„Бриденстин је био на месту лансирања, господин Рогозин је такође био тамо. Рогозин је већ разговарао с руководиоцем о плановима за будућност, о томе да намеравају да сарађују и да размењују информације“, рекао је Тод. 

У четвртак се догодила хаварија на ракети-носачу „Сојуз ФГ“, који није успео да изведе космички брод „Сојуз МС-10“ с новом посадом Међународне свемирске станице у орбиту. Космонаути су, међутим, успели да се евакуишу и да у спасилачкој капсули слете на Земљу. 

Хаварија се вероватно догодила због тога што се један од четири блока првог нивоа ракете-носача није одвојио у утврђено време, а када се то догодило, ударио је у централни блок. 

Коментар