Ако може Луизијана, зашто не би могло Косово

Србија је данас на састанку сталних чланова Франкофоније добила статус придруженог члана једногласним прихватањем свих педесетак сталних чланова, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић, оценивши да ће за Србију то значити један корак даље у унапређењу статуса, али и даљем развоју сарадње у оквиру те веома значајне организације.
Sputnik
Француска спремила низак ударац Србији у Јеревану

Он је указао да је Франкофонија, велики мултилатерлани скуп који се ове године одржава у Јерменији и где учествује осамдесетак држава, што у својству сталних или придружених чланова или посматрача, преноси Танјуг.

Осврћући се на објаве косовских званичника да су добили статус придруженог члана и да је то велика победа њихове дипломатије, Дачић је истакао да је Франкофонија организација која не окупља само државе.

Данас је, како је додао, и Луизијана добила статус, а из Канаде постоје два-три члана који су такође чланови Франкофоније. 

„Статус придруженог члана практично добијају сви који изразе такву жељу. И држве и региони. Поводом захтева Косова, 13 земаља сталних чланица поднело је Декларацију којом каже да је то што је Косово добило статус придруженог члана не значи да се признаје Косово као држава и да њихов став о Косову остаје непромењен“, пренео је министар.

Он је напоменуо да је и овај скуп искористио за низ билателарних састанака са низом земаља о темама које су за нас најважније, као што је питање Косова.

Скандал у Бечу због Косова: Србија и Шпанија напустиле скуп

„У нашим разговорима са представницима других држава постигли смо значајне договоре који се тичу нашег најважнијег питања, а то је питање територијалног интегритета и имамо велико разумевање тих држава за позицију Србије. С обзиром да је велики број њих у периоду од десет година признао Косово, са њима разговарамо да повуку признање и ти разговори су врло успешни“, навео је Дачић.

Он је додао да неће саопштавати са којим се све државама у том смислу преговара, како би „тај посао завршили до краја“.

„У сваком случају, овде је присутан велики број земаља са којима смо причали и у Њујорку и ми те наше активности радимо и даље и очекујемо да наредних месеци број држава које су признале Косово падне испод 100“, напоменуо је министар.

На овом мултилатералном скупу учествовало је око осамдесет држава у својству сталних чланова, придружених чланова или посматрача.

Коментар