„Жалимо због покушаја да се украјинска црква одвоји од Московске патријаршије. Знамо за одлуку Синода у Истанбулу и за наставак политике одвајања. Те одлуке није одобрила Александријска православна црква. Постоји иницијатива александријског патријарха Теодора Другог да се умеша и оконча сукоб, као и да сачува украјинску цркву под окриљем Московске патријаршије“, рекао је епископ Пантелејмон.
Он је објаснио да патријарх Теодор други у овом тренутку борави у пастирској посети Зимбабвеу. „Када се буде вратио отуда, могуће је да ће посетити Москву и Истанбул ради сусрета са цариградским патријархом и московским патријархом Кирилом, како би решио несугласице и сачувао украјинску цркву унутар Московске патријаршије“, рекао је свештеник.
Према његовим речима, датум посете није утврђен, али се та посета припрема.
Патријарх александријски и целе Африке је поводом сукоба око украјинске цркве пре неког времена већ био у посети Украјини. Он је 27. септембра боравио у Одеси, неколико дана је тамо обављао богослужења и састајао се с представницима канонске Украјинске православне цркве.
Поглавар Александријске православне цркве је други по части патријарх међу поглаварима помесних православних цркава.
Александар Волков, портпарол патријарха московског и целе Русије Кирила, изјавио је да је посета Теодора Другог Украјини ради подршке канонској украјинској цркви догађај „огромног, светског“ значаја.
Теодор Други је крајем јула учествовао у обележавању 1030. годишњице покрштавања Русије у Москви. Заједно с патријархом Кирилом служио је свечану литургију на Саборном тргу у Кремљу, а потом је предводио велику поворку с крстом ка Споменику кнезу Владимиру.
Цариградска патријаршија је одлучила да започне процес признавања аутокефалности цркве у Украјини, као и да под хитно обнови своје представништво у Кијеву.
Такође, Цариград је одлучио да укине анатему и све забране које је против поглавара самопроглашене Кијевске патријаршије Филарета увела Руска православна црква, као и против поглавара неканонске Украјинске аутокефалне православне цркве Макарија.
Цариградска патријаршија је практично положила право на Украјину, укинувши правне обавезе из историјског писма из 1686. године о предавању права Московској патријаршији да именује митрополита кијевског.
Руска православна црква је одлуку Цариграда назвала легализацијом раскола и саопштила да та одлука наноси катастрофалну штету милионима људи, не само у Украјини, него и у целом православном свету.
Канонска Украјинска православна црква није искључила могућност прекида комуникације с Цариградом и стављања анатеме на цариградског патријарха Вартоломеја.