У јуну је Макаров рекао да руски програмери предлажу неким земљама Азије и Европе да учествују у овом пројекту због ризика да ће квантни компјутери који се брзо развијају за неколико година моћи да дешифрују у реалном времену кључеве који се сада користе за заштиту информација. Русија је Кини, Индији, Турској и Ирану предложила да се придруже овом пројекту.
На крају је добијена повратна информација од низа земаља, рекао је Макаров. „Контактирали смо Академију наука Кине, која се бави пројектом стварања квантне заштите мреже за целу територију Кине“, рекао је он. Према речима Макарова, Кинези су се сложили да заједно раде на пројекту.
Интерес су такође показале и индијске колеге.
„Индија је, наравно, заинтересована за пројекат, али тамо постоји политички аспект, плус Индија нема заједничку границу са територијом ЕАЕУ… Предложили смо да се у дневни ред међувладине руско-индијске комисије укључи питање развоја пројекта. Надам се да ћемо постепено доћи до тога, штавише, ’Руссофт‘ сада отвара своје представништво у Индији“, додао је он.
Према речима Макарова, да би се изградио квантни магистрални пут на читавој територији Русије, од границе са Кином до границе са Финском, биће потребно око 40 милијарди рубаља.
„У нашем примарном поједностављеном пословном плану сматрало се да можемо за 40 милијарди рубаља да изградимо главну магистралу. Од државе ће бити потребно само 10 одсто, остатак новца узећемо са тржишта од заинтересованих телеком оператера или крупних клијената. Банке и велике корпорације, као на пример ’Ростех‘, показале су интерес за овај пројекат“, закључио је он.