Идеја за организовање конференције родила се у Сочију прошле године, када је око 200 младих из Србије присуствовало омладинском форуму. Почетком ове године Србију је посетио руски министар спољних послова Сергеј Лавров, који је са српским колегом Ивицом Дачићем разговарао са студентима Београдског универзитета.
Студенти су министрима изнели идеју за организовање конференције младих лидера и они су је подржали. На више панела у наредна три дана, млади људи из Србије и Русије расправљаће о омладинској дипломатској политици, очувању културног наслеђа, парламентаризму, могућностима сарадње научно истраживачких и стартап пројеката и заједничким спортским, културним и волонтерским пројектима, објашњава Андреј Грабљан из невладине организације „Балканска креативна група“.
„Волели бисмо да делегација из Русије ступи у контакт са својим колегама из Србије. Многи од њих су први пут овде. Волели бисмо да им покажемо потенцијале Србије и блискост наших народа. И, наравно, да после конференције почне активнија сарадња између појединаца, предузетника, факултета и државних институција“, каже он.
Већи број стипендија и размена студената, повезивање младих Срба и Руса, према Грабљановим речима, први је корак за наредну етапу сарадње.
Млади из Србије и Русије овом конференцијом обележавају 180 година успостављања формалних дипломатских односа Србије и Русије, а све се одвија уз подршку руског Фонда „Горчаков“, фонда који носи име знаменитог руског министра спољних послова, каже председница „Балканске креативне групе“ Тамара Јаковљевић.
„Ово је јединствена прилика, не само да се обележи тих 180 година јавне дипломатије, већ и да се размене искуства и знања о различитим темама, од омладинског парламентаризма, оснивања савета младих дипломата, па до предузетништва и иновација, на чему интензивно радимо. Тако да ћемо премијерно приказати нека стартап решења која се развијају у Научно-технолошком парку Београд. Сматрамо да су конкретне ствари јако важне за будућу сарадњу“, напомиње она.
Милица Јањић бранила је пројекат организовања конференције пред одбором Фонда „Горчаков“ и успела да обезбеди финансијску подршку овог фонда на форуму који је прошлог месеца одржан у руском граду Оренбургу.
Милица је била иницијатор и Недеље руског филма коју је Балканска креативна група организовала у Врању, такође прошлог месеца.
„Врање тридесет година нема биоскоп, позориште нема седам година и, ето, руско-српске везе помогле су ми да град Врање на три дана добије биоскоп“, прича Милица.
Скуп су на отварању поздравили руски амбасадор у Србији Александар Чепурин, београдски градоначелник Зоран Радојчић и државни секретар у Министарству за спорт и омладину Дарко Станић.
Србе и Русе повезује хиљаду година заједничке историје, блиски циљеви, то што између наших земаља нема несугласица и зато можемо да једни другима помажемо у решавању кључних питања, рекао је амбасадор Чепурин, који нагласак односа Србије и Русије ставља на, како је рекао, будућност.
„Зато мислим да вама предстоји да одређујете правац наших односа. Постоје сви објективни услови за јачање и учвршћивање ових контаката. Многи данас играју на карту хаоса. Ми се залажемо за развој. Нама и нашим земљама и градовима потребни су напредак и млади људи. А наши народи имају ту особину да највише напора улажу када је тешко“, рекао је Чепурин.
Ако говоримо о прошлости, иза нас се налази 180 година тешке и компликоване историје, нагласио је градоначелник Београда Зоран Радојчић. Многа пријатељства не могу да издрже тако нешто, међутим српско-руско пријатељство издржало је тест времена.
Млади, према речима београдског градоначелника, имају сјајне примере и у прошлости и у садашњости како треба развијати српско-руске односе у будућности.