„Неосуђеним терористима дајете тешко наоружање и очекујете да ће владати мир. Посебно је лицемерно када представници великих сила, које подржавају војску Косова, кажу да је то прилика за Србе да постану део мултиетничког Косова, а не објасне зашто таква прилика није искоришћена повратком Срба на своју имовину у Приштини, Ђаковици или било којем другом граду на КиМ. За нас је формирање паравојске на КиМ неприхватљиво“, истакао је Вулин.
Упитан да ли верује да ће Кфор, у случају погоршања безбедносне ситуације на КиМ, бити спреман да заштити српско становништво, он је одговорио да Кфор, са 4.000 добро обучених и опремљених војника, има те капацитете, што му је и мандат.
С обзиром на то, према његовим речима, или је међународна заједница немоћна да обезбеди мир и владавину права, или је тзв. војска Косова непотребна авантура која може да угрози мир на КиМ, али и у региону. Нема трећег одговора, додао је Вулин.
Упитан о разграничењу као могућем решењу косовског проблема, он је рекао да је „живот у којем смо таоци политике различитих делова терористичке ОВК несагледив ризик за сав наш народ“.
„Што пре будемо успоставили јасно разграничење са ’великом Албанијом‘, пре ћемо моћи да зауставимо њено ширење и ојачамо наше позиције. Процес решавања националног питања Срба започеће када се будемо раздвојили од Албанаца. Време је да Србија мисли само о себи и свом народу“, додао је Вулин.
Према његовим речима, тој идеји се највише противе „земље региона које су признале Косово и оптужиле Србију да је изазвала све ратове и сукобе“, а данас су уплашени могућношћу да „’велика Албанија‘ почне да се ствара на њиховим територијама“.
Зато, додао је, политичари из Црне Горе и Македоније траже да Србија одустане од својих интереса како се не би дало оправдање за промену граница на њиховим територијама.
Вулин је у интервјуу, такође, најавио велику вежбу под називом „Век победника“, поводом 100. годишњице завршетка Првог светског рата.
„На пет локација више од 6.000 припадника Војске Србије са 469 борбених система и 24 ваздухоплова истовремено ће изводити сложене приказе обучености. Форсираће се реке и пребацивати борбена техника, авијација ће бомбардовати циљеве, противваздушна средства ће демонстрирати како би бранила наше небо, артиљерија ће приказати домет и моћ, оклопне јединице ће у великом броју гађати у покрету, наша пешадија ће показати брзину и обученост, падобранским десантом показаћемо како би се реаговало на терористичку претњу и која средства имамо за борбу у отежаним условима“, рекао је министар одбране.
Он је додао да Србија води избалансирану спољну политику и, као неутрална земља, „подједнако смо близу НАТО-у и ОДКБ-у и подједнако смо далеко од оба велика војна савеза“.
„Ове године први пут имамо исти број активности са НАТО-ом и са ОДКБ-ом“, нагласио је Вулин.