Студенти Кисинџеру: Нацисто, иструни у паклу (видео)

Око 100 демонстраната протестовало је против бившег америчког секретара и добитника Нобелове награде за мир Хенрија Кисинџера на Њујоршком универзитету. Неки од њих су се појавили на догађају којем се могло присуствовати само уз позивнице и узвикивали су увреде Кисинџеру, називајући га „ратним злочинцем“ оптуживши га за геноцид.
Sputnik

Десетак студентских група организовало је протест назван „Без ратних злочинаца на Њујоршком универзитету“, како би осудили бившег америчког државног секретара Хенрија Кисинџера и његову улогу у обликовању америчке политике према Чилеу, Камбоџи и Вијетнамском рату. Кисинџер је држао говор на „Стерновој бизнис школи“ Њујоршког универзитета на 45. годишњици примања Нобелове награде за мир.

Око стотину демонстраната са транспарентима, на којима је писало „осудите Кисинџера“ и „ратни злочинац“, окупило се испред зграде у којој је Кисинџер држао говор, навод лист њујоршких студената „Вашингтон сквер њуз рипортс“.

„Кина нас не воли“: Кисинџер предлаже Трампу савез са Русијом

Неки од демонстраната су успели да се инфилтрирају међу публику, која је могла само уз позивнице присуствовати догађају на којем је Кисинџер говорио о својој дипломатској каријери. Његов говор је прекидан неколико пута увредама. Обезбеђење је изводило оне који су прекидали говор.

„Ти си одговоран за смрт хиљаде Латиноамериканаца, укључујући и моје блиске рођаке“, викнуо је један од „гостију“, пре него што је „удаљен“.

Други је назвао Кисинџера „ратним злочинцем“ и оптужио га за геноцид, а затим и да је „исти као и нацисти“ и да су му „крваве руке“.

„Заслужили сте да одговарате за ратне злочине и злочине против човечности. Заслужили сте да идете у затвор и иструнете у паклу“, викао је још један посетилац на бившег америчког дипломату.

Кисинџер је остао миран током инцидената. Подсетио је на своју дипломатску службу током Хладног рата и време проведено у америчкој војсци борећи се против Немаца, и то као немачки Јеврејин који је са породицом емигрирао из Немачке као петнаестогодишњак. Говорио је и о свом виђењу израелско-палестинског конфликта, мандату Доналда Трампа и вештачкој интелигенцији.

Иако је у дипломатским круговима веома цењен због пионирске улоге у политици детанта са Совјетским Савезом као и у приближавању САД и Кине, Кисинџерови противници га оптужују због одлуке САД да бомбардују Камбоџу и подршке војној хунти Аугуста Пиночеа у Чилеу.

Коментар