Шокирани и ужаснути, али и даље продају оружје Саудијцима

Због убиства саудијског новинара Џамала Хашогија, Аустралија је данас саопштила да је једна од опција које би могла да предузме — забрана продаје оружја Саудијској Арабији, док Шпанија наводи да ће сваки претходни споразум о наоружању испунити, упркос убиству.
Sputnik
Планета се слаже: Ово је фотографија дана

Аустралијски званичници наводе да им споразум о индустрији одбране са Саудијском Арабијом није приоритетан, наводи АП.

Министарка спољних послова Аустралије Марис Пејн упитана је у парламенту данас да ли ће Аустралија испратити потез који су повукле друге државе и обуставити продају оружја Саудијској Арабији, на шта је одговорила да су „све опције на столу“.

Она је истакла да Аустралија схвата да је ситуација „изузетно озбиљна“, преноси Танјуг. 

С друге стране, премијер Шпаније Педро Санчез је изјавио да ће његова земља испунити претходне уговоре које има са Саудијском Арабијом о продаји оружја, упркос „запрепашћењу због ужасног убиства Џамала Хашогија“.

А сад „истрага“: Колико барела нафте вреди глава Хашогија

Санчез је казао посланицима да је заштита послова јужне Шпаније још једна кључна ствар која је допринела и доношењу одлуке коју је прошлог месеца донео по питању контроверзне продаје бомби Саудијској Арабији, наводи агенција.

Демонстранти у Шпанији траже стопирање продаје шпанског оружја Саудијцима

Шпанија је саопштила да је куповина пет бродова морнарице, за коју јој је Саудијска Арабија платила 2,1 милијарде долара, била под знаком питања у време када је влада Шпаније размишљала да откаже испоруку 400 ласерски навођених бомби које је Ријад платио 2015. године.

Санчез, међутим, није прецизирао какви су планови његове земље за будућу трговину са Ријадом.

„Нећемо предузети ништа“

 

Француска неће донети никакву одлуку о односима са Саудијском Арабијом док се не разјасне све чињенице у вези са смрћу саудијског новинара Џамала Хашогија, изјавио је извор из кабинета француског председника. 

„Уколико се иједна одлука донесе, она ће бити заснована на чињеницама и јасно утврђеној одговорности“, навео је извор, преноси Ројтерс.

Са друге стране, британска премијерка Тереза Меј изјавила је да ће Велика Британија спречити све осумњичене за смрт саудијског новинара да уђу у земљу и најавила да ће по подне разговарати са саудијским краљем Салманом.

Како је рекла, британско министарство унутрашњих послова предузеће све потребне радње како би се осумњичени спречили да уђу у Британију, као и да, уколико поседују визе, оне ће одмах бити укинуте.


Коментар