Опет се маршира Црвеним тргом (фото, видео)

На Црвеном тргу је одржана генерална проба војне параде заштитника Москве. Она је посвећена легендарном маршу 7. новембра 1941. године, када је војска отишла директно на фронт. У овом догађају учествује 12 хиљада људи и техника из Другог светског рата.
Sputnik

Парада, 1941. године, одржана је у част 24. годишњице Октобарске револуције, док је трајала Битка за Москву у Другом светском рату. Била је то најкраћа парада у историји — трајала је свега 25 минута. У њој је учествовало више од 28.000 војника, који су потом отишли на прву линију фронта.

Годишњицу Октобарске револуције Москва је дочекивала у опсадном стању — нацисти су били на свега 30 километара од срца престонице — Кремља и припремали су се да задају коначан ударац, евакуација града је почела још 16. октобра, а подизање разних утврђења на улицама престонице покренуло је гласине да су Стаљин и Политбиро напустили град.

Хитлер је планирао да освоји Москву пре јаке зиме и да тог 7. новембра организује на Црвеном тргу своју параду. Чак су војницима Вермахта недалеко од Москве поделили свечану, парадну униформу, вагоне су напунили сандуцима најбољег шампањца и одштампали позивнице за прославу.

Опет се маршира Црвеним тргом (фото, видео)

У таквој атмосфери, совјетске власти су донеле одлуку да приреде догађај који ће подићи борбени дух војника, али и морал целој земљи, и да уједно свету пошаљу поруку да борбени дух Русије није сломљен, а да се Москва неће предати.

Совјетске власти, већ следећег јутра, довукле су на Црвени трг најмоћнију технику коју су имали и војску, која је право са параде отишла на фронт. На трибинама Лењиновог маузолеја стајало је читаво совјетско руководство оповргавајући на тај начин гласине да је напустило град и сакрило се негде иза Урала.

Опет се маршира Црвеним тргом (фото, видео)

Парада је била заказана за 10 сати ујутру, али је у последњем моменту њено одржавање померено за два сата раније. Јак снег који је падао „гарантовао" је да немачки авиони неће бомбардовати „на слепо". Али, због мећаве и зато што су у брзини заборавили да их обавесте каснили су сниматељи звука. Због тога је Стаљинов говор на паради био снимљен без звука. Касније су у Великом кремаљском дворцу направили декорацију која је подсећала на трибину маузолеја, а Стаљин је поновио читав говор. Да би било аутентичније и да би му излазила пара из уста због хладноће, сви прозори су били отворени. То је био једини пут да је вожд морао нешто да понови двапут.

Опет се маршира Црвеним тргом (фото, видео)

 

Коментар