„Разменили смо мишљења о тренутном стању односа Русије и ЕУ. Са обе стране постоји искрена заинтересованост за нормализацију ових односа. Са наше стране, не можемо да игноришемо овакав озбиљан дестабилизујући фактор у евроатлантском простору као што је интензивирање активности НАТО-а на границама Русије“, рекао је Лавров након разговора.
У Норвешкој су 25. октобра почеле највеће после завршетка Хладног рата војне вежбе НАТО-а у близини граница Русије: у одрађивању сценарија колективне одбране приликом напада условног противника укључено је 50 хиљада војника, снага и средстава свих 29 земаља-савезница, као и партнера — Шведске и Финске. Алијанса је обећала да ће се показати у акцији на копну, мору, у ваздуху, као и у сајбер-простору.
О америчким изборима
Оптужбе против Русије да покушава да утиче на исход избора у Сједињеним Америчким Државама нису нове, али до сада нису дате никакве чињенице које то потврђују, рекао је Лавров.
„Што се тиче оптужби да постоје покушаји да се утиче на резултате избора у САД, то уопште није занимљиво, то нису нове информације“, коментарисао је Лавров.
Он је подсетио да се оптужбе слушају „већ много година“ и да се не помињу само избори у САД, већ и референдум у Каталонији, недавни избори у Шведској, а „помиње се, наравно, и наша наводна умешаност у такозвани ’случај Солсбери‘. Није представљена ниједна чињеница, иако у сваком случају када нас за нешто сумњиче, ми предлажемо да седнемо и разговарамо професионално и покажемо основе на којима се заснивају такве оптужбе“, додао је министар.