Руски лидер је подсетио да је у Сочију у мају 2016. године донета декларација и акциони план, чији циљ је био да се унапреди сарадња Русије и АСЕАН-a до нивоа стратешког партнерства.
„За протекле две године успели смо да постигнемо много: Интензивирали смо политички дијалог, од прошле године у Џакарти се налази стално представништво Русије при АСЕАН-у. Координишемо наше ставове по кључним проблемима Азијско-пацифичког региона, изазовима и претњама регионалној стабилности, јачамо сарадњу у борбе против тероризма, трговине дрогом, организованог криминала“, рекао је председник.
Шеф државе је додао да министри иностраних држава сваке године имају састанке, руководилац војног ресора учествује на седницама Министарства одбране АСЕАН, а министар полиције на конференцијама Асоцијација националних полиција АСЕАН-а. Успостављени су контакти руских посланика са међупарламентарном скупштином Асоцијације.
Стране постепено развијају економске везе: на крају прошле године трговинска размена Русије са асоцијацијом је повећана за 35 одсто, док је обим узајамних инвестиција већи од 25 милијарди долара.
Москва и АСЕАН воде дијалог у социјалним, политичким и војним сферама и у области сајбер безбедности. Русија очекује да ће бити потписан меморандум о сарадњи у спречавању и ликвидацији ванредних ситуација. Планирано је и да се Русија придружи плановима АСЕАН-а о стварању мреже „паметних“ градова.
Руски председник је на крају позвао пословне и финансијске кругове АСЕАН-а на Петербуршки економски форум наредне године.
АСЕАН је основан 1967 године и чини га десет држава: Брунеј, Вијетнам, Индонезија, Камбоџа, Лаос, Малезија, Мјанмар, Сингапур, Тајланд, Филипини.