То што су ћутали, каже Дрецун у интервјуу за Спутњик, показује да је било заташкавања и да је требало да Срби буду приказани као злочинци. Он као пример наводи извештај мисије ОЕБС-а на Космету о разговору са људима који су држали илегалне затворе терористичке ОВК у зони одговорности команданта Рустема Мустафе Ремија.
„У том извештају се каже да је један од оних који је држао те затворе рекао људима из ОЕБС да су код њега у затвору била двојица српских новинара. Претпостављам да се ради о Ђури Славују и његовом колеги. А уместо да се ови ОЕБС-а заинтересују и питају где су ти људи, они су ћутали. Или случај браће Ристић, Светозара и Витомира. Разумем захтев САД да се реши убиство браће Битићи који су били припадници терористичке формације Атлантска бригада — нико не сме неком да пресуди без суђења.
Да ли је разлог заташкавања може бити то што би права истрага о злочинима ОВК открила њихове саучеснике из редова европских земаља и из САД који су помагали ОВК и када је било бомбардовање и касније?
— Када ништа не предузимате да их спречите да спроводе ужасно етничко чишћење, а имате 50.000 Кфорових војника, када долазите до оваквих информација, као у случају „Бункер“, где је убијена петочлана породица, а шведски тим форензичара направи извештај и онда се све то заташка, а преко тога направи ђубриште, питамо: Како сте могли тако нешто да урадите? Нашли сте тела, направили записник и ништа нисте предузели. Ту је била петочлана породица са два малолетна детета.
Хоће ли испливати прљав веш Запада уколико би се ишло до краја са истрагама злочина ОВК? О томе је писао чак и „Њујорк тајмс“.
— Нама је циљ да се разреше злочини које је починила терористичка ОВК. Онда ће много тога испливати на видело. Погледајте: зона одговорности америчког Кфора — случај браће Ристић, православно гробље Урошевац, измештање тела Срба од стране америчког Кфора и ОВК, све имамо документацију, они све то знају, евидентирају и онда је скривају и не предузимају ништа.
У зони одговорности Велике Британије, зони одговорности Немачке, има страшних ствари, па зона одговорности Италијана где је највише несталих — 223… Па извештај ОЕБС-а који говори о киднапованим Албанцима у селу Рачак од стране терористичке ОВК. Ти људи су нестали. Господо Албанци, питајте ваше терористе где су ваши најближи.
Ја могу да разумем да је Запад то радио зато што су морали да оправдају злочиначко бомбардовање наше земље, зато што нису смели да покажу да је терористичка ОВК злочиначка организација, јер су и сами саучествовали у том злочину, али никако не могу да прихватим када неко у Србији то исто ради. Јер Тужилаштво за ратне злочине у то време је процесуирало веома мали број злочина над Србима.
Колико је Радна група спремна да помогне у раду Суда за злочине ОВК?
— Радну групу чине сви они који могу нешто да знају о ратним злочинима. Поред пет посланика ту су представници Тужилаштва за ратне злочине, припадници служби безбедности, Канцеларије за КиМ, Војске Србије, Вељко Одаловић испред Комисије за нестала лица. Почели смо да прикупљамо документацију која није била обједињена, направили базу података и поделили је по зонама одговорности терористичке ОВК, зато што смо из разговора са људима из Специјализованог тужилаштва видели да они велику пажњу посвећују командној одговорности. На пример, у зони Дукађин, у којој је био одговоран Рамуш Харадинај, обрадили смо преко 980 почињених злочина, за зону Дреница где је Хашим Тачи био на челу 650. Прикупили смо укупно преко 3.570 докумената. То су различити злочини, силовања, убиства, мучења људи. Имамо опис почињених злочина, изјаве, документацију која је заплењена у терористичким штабовима. Ту базу података без документације дали смо Специјализованом тужилаштву да имају увид и рекли: „Кад формирате предмете даћемо вам доказе којима ми располажемо, а онда ћете видети да ли можете да их употребите“. Нисмо ту да истражујемо. Друго, наше службе су направиле комплетну структуру ОВК на основу оригиналне документације која је заплењена у терористичким штабовима.
Да ли очекујете да ће Американац Џек Смит, који је у мају дошао на место специјалног тужиоца после Дејвида Швендимена, моћи довољно да се издигне изнад чињенице да су и сами припадници америчког Кфора учествовали у заташкавању злочина и да изнесе свој посао до краја с обзиром на притиске?
— У разговору са људима из Специјализованог тужилаштва покрећем и за њих непријатне теме. Између осталог сам рекао: „Да ли сте спремни да утврдите одговорност Кфора, односно НАТО-а? Да ли сте спремни да утврдите одговорност Републике Албаније за те ужасне злочине?“, јер и Дик Марти говори о саучесништву Албаније. Наравно да је то тешко за њих. Ја нећу да сумњам у намере људи у Специјализованом тужилаштву, њих нема много, улажу велике напоре. Ми имамо добру сарадњу. Од њих добијам информације да су спремни да одоле евентуалном политичком притиску, да је ЕУ обезбедила довољно новца да могу да раде бар у наредних пет-шест година, за судска већа не могу да знам како ће се понашати. Мало ме је збунила чињеница да је господин Швендимен преко ноћи послат у пензију.
Када очекујете да се та публикација појави?
— Што се тиче зона одговорности, требало би да завршимо посао до краја године. Очекујем да ћемо публикацију урадити наредне године, да ћемо је превести на више језика и да ћемо и домаћу и међународну јавност упознати са размерама застрашујућег етничког чишћења и ужасних злочина које је терористичка ОВК починила не само над припадницима српског народа, него и над самим Албанцима. Имамо и досије о ужасном страдању Рома и упознаћемо јавност. То су тешке ствари, али мислим да то дугујемо нашој јавности.