Уколико Рамуш Харадинај, такозвани премијер Косова, оствари своје претње, Косово би до краја овог месеца могло да добије војску, прихватила то међународна заједница или не.
Харадинај је напоменуо и да ће војска Косова имати три пука, од чега ће један бити распоређен према северу Косова. Харадинај није прецизирао да ли ће се та формација инсталирати у српској средини на северу или у јужној Митровици, у албанској средини.
Љубан Каран пензионисани пуковник КОС-а каже да је разлика да ли ће војска бити распоређена према северу Косова или баш на северу, и да је то и разлика између рата и мира.
„Њихова идеја да буду распоређени на целој територији целог Косова практично значи провоцирање ратног сукоба, јер по свим упозорењима из Србије, закључује се да Србија неће дозволити никакав распоред војске Косова на северу Косова“, напомиње пуковник Каран.
Наш саговорник истиче да постоји и опција да би тај такозвани северни пук могао да буде распоређен у оквиру мисије Кфора и да им то даје могућност да уђу на север под маском, то јест, заштитом међународних снага.
„То ће бити за Србију тежак изазов и компликована ситуација ако се међународне снаге укључе у довођење и заштиту те паравојске Косова и да је разместе на север“, верује Каран.
По његовом мишљењу, Србија ни у таквим околностима не би пристала да се албанска војска инсталира на северу Косова, а страхује да Албанци управо желе да на тај начин испровоцирају напетост између НАТО-а и Србије.
Пуковник Каран каже да ни Албанци не желе да своју децу виде у пуку који је, како је навео, унапред виђен за сукоб, што је велики проблем за косовско руководство. С друге стране, Срби не желе да буду део ове војне формације, због чега је Приштина додатно нервозна јер губи главну супстанцу који Запад од њих захтева за стварање војске, а то је — мултиетничност.
Харадинај је додао и да ће војска Косова укупно имати, поред „северног“, још два копнена, пешадијска пука. Један ће бити смештен у Гњилану а други на југу.