Куочи је у интервјуу за „Јуропијен вестерн Балканс“ рекао да треба консултовати и НАТО о свему што се односи на мандат КБС.
„Уколико би се променио мандат КБС, Северноатлантски савет би требало да преиспита ниво НАТО ангажмана на Косову. Важно је истаћи да треба консултовати све заједнице на Косову и НАТО савезнике када се говори о било каквим иницијативама које се односе на мандат КБС“, рекао је Куочи, а преноси Танјуг.
Позиција НАТО-а по том питању је јасна, казао је Куочи и додао да Алијанса подржава КБС у „њиховом актуелном мандату“.
Према његовим речима, КБС су професионалне снаге и извор стабилности у региону, а НАТО остаје посвећен безбедности и стабилности Косова.
НАТО не намерава да промени или смањи мисију Кфора на Косову, али Алијанса не планира своје стално присуство на тој територији, истакао је Куочи.
„Рад Кфора је одувек био заснован на околностима, што значи да се било која измена бројног стања и мисије догађа у зависности од промене услова на терену, а о томе одлучује Северноатлантски савет“, навео је командант Кфора.
Истакао је да Кфор има сталну комуникацију са Војском Србије, те да та сарадња одлично функционише на свим нивоима одговорности.
Косовска полиција, према његовим речима, функционише на целој територији Косова, укључујући и Север.
Што се припадника КБС-а пак тиче, њима је потребна дозвола Кфора за Север.
На питање о тренутној безбедносној ситуацији, посебно након појављивања косовског председника Хашима Тачија на Газиводама и посете председника Србије Александра Вучића Косовској Митровици, Коучи је оценио да је ситуација мирна и под контролом.
„Кфор стално будно прати ситуацију, а тренутно нема назнака о било каквим повећаним тензијама. Безбедносна ситуација се није променила након те две посете и никаквих инцидената није било током тих посета“, рекао је Куочи.
„Кфор је успешна прича НАТО-а, најдужа операција са око 4.000 војника на земљи са припадницима 28 земаља-савезница", закључио Куочи.