Коментаришући ту могућност, он је вечерас за РТС рекао да би то било у супротности са свим међународним споразумима, те да очекује да реагују НАТО и ЕУ, као гаранти тих споразума.
Како је рекао, Приштина ради на томе да тај датум буде моменат проглашења, иако је то супротно и уставима и прописима које је сама Приштина донела, међународним споразумима, Резолуцији 1244 (Савета безбедности УН) и самим гаранцијама НАТО-а.
„Нема ни подршке Срба за то“, навео је Стефановић, додајући да само могућност такве одлуке изазива велику забринутост Срба на Косову.
„Наше Министарство одбране, унутрашњих послова и све службе анализирале су сва сазнања која ми имамо о томе и припремиле неке могуће сценарије који би могли да се догоде и, наравно, одговоре Србије, али пре свега желимо да на озбиљан начин разговарамо с партнерима који су и били гарант — НАТО и ЕУ — да тако нешто не може да се догоди“, рекао је Стефановић.
Он је оцено да је то озбиљно питање и да пре свега очекује одговор од њих.
„Да ли су спремни да прихвате то брутално кршење, па чак и унутрашњих прописа тзв. Косова, по цену нестабилности у региону и по цену свега што су и они сами обећали или ће нешто конкретно предузети?“, рекао је Стефановић.
Он је рекао и да су на данашњој седници Бироа за координацију служби безбедности српске службе добиле одређене задатке, имајући у виду најављено формирање „војске Косова“ и предстојећу Генералну скупштину Интерпола на чијем ће дневном реду бити и захтев Косова за пријем, чему се Србија противи.