„Ми верујемо да он (Башар ел Асад) срамоти човечанство. Он је немилосрдни ратни злочинац, можда највећи и најокрутнији ратни злочинац у свету данас. Ипак, иако Америка никад неће имати добре односе са Башаром ел Асадом, ипак смо посвећени политичком процесу који ће се спроводити заједно са сиријским људима и самим сиријским народом“, истакао је Џефри.
Он је додао да „сиријски народ треба да одлучи ко ће га водити и какву ће власт имати“.
„Није нам циљ да мењамо режим. Циљ нам је да променимо понашање режима, пре свега према својим грађанима, затим суседима, а онда и према међународној заједници, када су питању употреба хемијског оружја, мучења, огромне претње за регион које су настале или због умешаности Ирана или као резултат избијања, иако индиректно, катастрофе у виду ДАЕШ-а у региону и Европи, проток милиона избеглица које су постале терет за Европу и Турску, Либан и Јордан“, рекао је Џефри.
Према његовим речима, постоји „дуга листа“ онога што САД сматра неприхватљивим, што им се не свиђа у сиријским властима и „што ће се морати да се промени како би се постигао прави мир и стварно решење несугласица са међународном заједницом“.
„Али то није везано само за Асада“, истакао је Џефри.
Русија је више пута изјављивала да о судбини садашњег председника Сирије Башара ел Асада треба да одлучи само сиријски народ. При томе су раније западне земље, укључујући и Сједињене Америчке Државе, инсистирале на оставци Асада, назвавши је главним условом за решавање сиријског питања.
Он је навео да САД сматрају да испоруке руских лансирних противракетних система С-300 сиријској војсци повећавају вероватноћу понављања грешке која је довела до инцидента са обарањем авиона Ил-20.
„Присетите се трагедије која се догодила када је због грешке сиријске војске оборен руски авион и, ако се не варам, погинуло 15 људи. Испоруке С-300 ће довести до тога да ће сиријска војска имати још више могућности да направи сличне грешке у будућности. Зато позивамо Русију да овде буде максимално опрезна“, поручио је Џефри.
Он је додао да САД не желе пропаст Сирије и залажу се за њен територијални интегритет.
„Присуство америчких снага које изводе противтерористичке операције, апсолутно не значи жељу да се држава уништи“, истакао је он.
Контактни механизам САД и Русије о Сирији функционише добро. Вашингтон не види смисао његове промене, изјавио је специјални представник америчког државног секретара за Сирију.
„Апсолутно смо уверени да имамо ефикасан скуп алата за размену мишљења о ситуацији у Сирији са нашим руским колегама у било којем тренутку и на различитим нивоима. Механизам наших контаката са Русијом у Сирији ради изврсно и не видимо потребу за његовом променом“, нагласио је Џефри.
Сједињене Америчке Државе позивају Русију да искористи свој утицај на Дамаск и Техеран како би Иран повукао своје снаге из Сирије, рекао је Џефри.
„Позивамо Русију да искористи сав свој утицај на сиријске власти и на Иран (јер те три државе заједно ратују у Сирији) како би се обезбедило повлачење свих снага под командом Ирана са целе територије Сирије у оквиру решења која предвиђају повлачење свих страних трупа, изузев руских, и повратак на ситуацију из 2011. године“, рекао је он.
Сједињене Америчке Државе очекују да ће санкције против иранске помоћи Дамаску олакшати реанимацију политичког процеса и завршетку сукоба у Сирији, рекао је Џефри.
„Да, надамо се. То је један од разлога зашто то радимо“, одговорио је Џефри на питање да ли сматра да санкције могу да реанимирају политички процес.
Према његовим речима, све санкције против Ирана носе „посебну компоненту притиска“, узроковану забринутошћу Вашингтона због поступака Техерана у региону.
„Али те санкције су такође усмерене на помоћ Ирана Сирији. И ми сматрамо да је неопходно да политички процес напредује, како би почела деескалација оружаног сукоба у Сирији. То је страшан сукоб… А ми ћемо прибегавати санкцијама, одбијати помоћ у обнови (земље), користити дипломатска средства, чинити све што је у нашој моћи како бисмо покушали да окончамо овај сукоб и вратили Сирију њеном народу“, додао је он.
Сједињене Америчке Државе су у уторак објавиле да уводе нове санкције против Сирије, Ирана и Русије. Повод за рестриктивне мере биле су наводне тајне испоруке иранске нафте Дамаску, уз „помоћ“ руске стране. Техеран добијене приходе, како се тврди, троши на финансирање Исламске револуционарне гарде и група Хамас и Хезболах, које Вашингтон сматра терористичким.
Члан Комитета Савета Федерације Русије за међународне односе Олег Морозов је у вези са тим изјавио да ће Русија наставити да испуњава свој договор са Дамаском о снабдевању Сирије нафтом, упркос притиску САД.