Према речима руских експерата, руска армија превазилази америчку у низу параметара — високопрецизном наоружању, системима радиоелектронске борбе, оклопним возилима и хиперсоничном оружју које САД немају. Такође, боље стоји и када је реч о системима противваздушне и противракетне одбране.
Експерти истичу да је генерално веома тешко упоређивати снаге различитих армија „на папиру“, већ да се то може чинити само на бојном пољу. Због тога они сматрају да овај рејтинг америчког портала не одражава у потпуности стање одређених оружаних снага.
Истовремено, они подсећају да су америчка и руска војска имале искуство у војним операцијама, док кинеска армија није.
Руски стручњаци кажу да нико не оспорава да Америка има снажну армију, али напомињу да је америчка војска до сад ратовала само против мањих и слабијих војски од себе, које нису могле адекватно да им одговоре.
Војни експерт Игор Коротченко такође каже да се снага војске оцењује на бојном пољу, а не по броју тенкова и авиона, а да је руска армија доказала своју ефикасност у Сирији.
„Све те рејтинг листе су у суштини нетачне или ’пренадуване‘, зато што стварну оцену вредности оружаних снага може дати само рат. У погледу борбене готовости, оружја и војне опреме, борбеног духа и морала, руска војска је једна од најбољих армија на свету. Ми обуздавамо САД од великих авантура ослањајући се на наше стратешке нуклеарне снаге и потенцијале у конвенционалном оружју. С једне стране имамо САД које су се ’заглавиле‘ у Авганистану и Ираку и ништа нису постигле, а с друге стране имамо Русију која је на примеру сиријске операције показала да је она успешнија, ефикаснија и да њене оружане снаге могу професионалније да решавају постављене задатке. Мислим да друго место које је додељено Русији није објективно, већ да нам реално припада прво место, а да су САД иза нас“, рекао је Коротченко за Спутњик.
Према његовим речима, америчка војска је испред руске армије само по војном буџету.
„САД су испред нас једино по трошковима за војне потребе, то јест по војном буџету. Али данас чак ни то није показатељ. Будући да Русија има војни буџет неколико пута мањи од америчког, а да је по многим параметрима боља и успешнија, онда се може закључити да смо, ипак, најбољи“, нагласио је руски војни експерт.
Подсетимо, листу најјачих оружаних снага направио је амерички портал „Бизнис инсајдер“, а приликом рангирања војне моћи стручњаци тог портала су узели у обзир 50 индикатора, међу којима су и разноврсност оружја и војне технике, потенцијал мобилизације, ниво развоја индустрије, природне ресурсе и друге факторе.
Предност су добиле нуклеарне земље, али и чланице НАТО-а, а за одсуство морнарице код земаља које немају излаз на море нису одузимани поени.
Прво место на ранг листи заузела је америчка војска, која броји око два милиона војника, скоро 6.000 тенкова, нешто више од 13.000 авиона, међу којима је око 2.000 ловаца, и 415 бродова Ратне морнарице. Како се наводи, војни буџет САД износи 647 милијарди долара.
На другом месту је, како наводи амерички портал, руска војска са више од 3,5 милиона војника, преко 20.000 тенкова, скоро 4.000 авиона, 352 брода и војним буџетом од 47 милијарди долара.
На трећем месту је Кина, која броји 2,5 милиона војника, више од 7.500 тенкова, 3.000 авиона и 714 бродова. Кинески војни буџет износи 151 милијарду долара.
У првих десет најјачих војних сила налазе се Индија, Француска, Велика Британија, Јужна Кореја, Јапан, Турска и Немачка.
Међутим, руски експерти скрећу пажњу на то да неки подаци америчког портала нису тачни, пре свега они који се односе на бројност руске војске. Аутори рејтинг листе су редовној војсци додали и резервисте, а ситуација је иста и када је реч о наоружању, па је у параметре урачунато и оружје из складишта.