„Мере које предузимају Оружане снаге Русије омогућавају да се поуздано заштите интереси Русије и њених савезника“, рекао је Фомин на конференцији за новинаре.
Он је такође навео да руски војни ресор у мултилатералном формату сарадње наставља рад на развијању војног чиниоца Заједнице независних држава, ОДКБ-а и Шангајске организације за сарадњу.
„У оквиру ОДКБ-а створене су Колективне снаге за оперативно реаговање, Колективне снаге за брзо размештање у Централноазијском региону, Мировне снаге и Колективне авијационе снаге ОДКБ-а“, рекао је Фомин.
Он је додао да су у Источноевропском и Кавкаском региону формиране заједничке војне групације с Белорусијом и Јерменијом, на основу билатералних споразума Русије с тим земљама.
У интересу заштите ваздушног простора у регионима колективне безбедности ОДКБ-а функционишу системи противваздушне одбране с Белорусијом, Јерменијом и Казахстаном, а ради се и на стварању сличних система с Киргистаном и Таџикистаном, рекао је Фомин.
„Важно место у развијању односа у одбрамбеној сфери са земљама ОДКБ-а заузима војнотехничка сарадња. Националним оружаним снагама пружа се помоћ у опремању савременим и уклопивим наоружањем и војном техником. На неповратној основи се остварује припрема националних војних кадрова у војним образовним установама Министарства одбране Русије“, навео је заменик руског министра одбране.
Фомин је такође нагласио да велики значај за заштиту колективне безбедности на постсовјетском простору има јачање потенцијала руских војних база и других војних објеката на територији земаља-савезника, укључујући Јерменију, Киргистан и Таџикистан.
Заоштрава се борба за приступ Северном морском путу и Арктику
Говорећи о региону Арктика и Северног леденог океана, Фомин је истакао да се заоштрава борба за неометани приступ Северном морском путу и за право на експлоатацију природних ресурса на копну Северног леденог океана.
„На Западу је главни фактор опасности антируска политика водећих европских земаља и САД, усмерена на стратешко обуздавање Русије, слабљење њеног економског и војног потенцијала.“
Када је реч о ситуацији на Блиском и Средњем истоку, Фомин је указао на негативан утицај америчке политике појачавања противречности међу арапским државама зависним од САД и међу тим земљама и Ираном.
„Ситуација у Сирији је и даље напета, али се у целини окреће у корист Дамаска. Само када не би ометали то“, додао је Фомин.
Он је указао на то да се појачава делатност екстремиста у Авганистану и Пакистану, који теже да у том региону створе такозвани калифат.
„Ситуацију на Истоку карактерише смањење напетости, што је условљено заинтересованошћу Северне Кореје, Јужне Кореје и САД, и наравно Русије, да се доследно реши ситуација на Корејском полуострву“, оценио је Фомин.
Према његовим речима, ако се има у виду војнополитичка ситуација у свету, „основни напори Министарства одбране усмерени су на одржавање могућности Оружаних снага Руске Федерације на нивоу који дозвољава да се поуздано заштити војна безбедност државе“.
„Пре свега, то је одржавање високог нивоа борбене готовости стратешких нуклеарних и ненуклеарних снага, јачање слојевитог система ваздушно-космичке одбране, развијање снага заједничке намене у стратешким правцима, као и усавршавање система управљања“, закључио је Фомин.