На скупу Савеза ЕУ запослених у јавном сектору у Бечу, Хан је објаснио да је увођење таксе од стране Приштине потврдило колико је и даље крхка ситуација у региону. Говорећи о проширењу ЕУ, он је истакао да је мало вероватно да ће западнобалканска шесторка заједно ући у Унију, али да је неопходно да код приступања први и шести имају реалну перспективу.
Истовремено је истакао да ЕУ не жели да увози нерешене спорове.
„Свака земља мора решити билатералне конфликте са својим суседима. ЕУ има најснажнији утицај током преговора, али готово никакав утицај када неко постане члан. Због тога ЕУ у сваком случају код нових чланица не жели да доживи никаква изненађења“, објаснио је Хан.
Према његовим речима, јасан став ЕУ по том питању већ је изазвао „динамику“, указујући на пример решавања спора око имена Македоније.
Хан је упутио критике појединим земљама региона по питању борбе против корупције.
„Често се стиче утисак да су ухваћене ’мале рибе‘, док се готово ништа не чује о деловању против ’великих риба‘ на високом и највишем нивоу. А када се за то чује онда погођена особа напусти земљу, у прекограничној сарадњи, која функционише на начин какав се жели у бројним областима“, алудирао је Хан на случај бившег македонског премијера Николе Груевског, који је побегао у Мађарску.
Европски комесар је апеловао на све земље Западног Балкана да допринесу да етничке разлике у будућности не буду линије раздвајања у друштву. Подсетио је да је слоган ЕУ „уједињени у различитости“, додајући да се тензије морају трансформисати у нешто позитивно, пренео је Танјуг.
На скупу у Бечу учествовали су и представници синдиката са Западног Балкана, који су указали да су највећи проблеми региона одлив мозгова и тежак положај синдиката.