Прете Русији болним последицама, јер их „боли срце“

На Москву се последњих дана врши велики притисак да ослободи украјинске морнаре који су крајем прошлог месеца ухапшени у Керчком мореузу. Кијев предлаже размену морнара, док Вашингтон тражи да они буду пуштени и прети Русији „болним последицама“ у случају да тај захтев одбије.
Sputnik

Заменица директора руског Центра за геополитичка истраживања Наталија Макејева каже да нико неће пристати на размену, с обзиром да ти морнари нису ратни заробљеници.

„Они су ушли у наше територијалне воде, које су биле руске и пре враћања Крима у састав Русије и задржани су због провокација, које су и сами признали“, истиче Макејева.

Она оцењује да је неодговорна изјава команданта украјинске морнарице Игора Воронченка да га „боли срце“ због морнара и да се ради о „чистом пи-ару“.

Америка извела неплански лет изнад Украјине

Како каже, не мисли ни да је одлука о слању бродова била његова.

„Она је донета на много вишем нивоу, а врло могуће да није ни донета у Кијеву“, сматра Макејева.

У Москви подсећају да су ухапшени украјински војници повредили руску државну границу и истичу да критике Русије у вези са инцидентом у Керчком мореузу нису разлог да се одустане од правних процедура.

Амерички Стејт департмент још једном је позвао Русију да ослободи украјинске морнаре, а неименовани високи званичник у Вашингтону је током једног говора чак запретио да ће Русија, уколико то одбије, сносити болне последице, а да ће „бол бити временом само јача“. Он је додао да је то „стална порука Русима поводом различитих форми агресивног понашања“.

Име америчког званичника се не помиње, али у једном делу говора он је себе назвао председником америчко-украјинске Комисије за стратешко партнерство. Руски медији подсећају да је на челу те комисије са америчке стране државни секретар Мајк Помпео, а са украјинске — шеф дипломатије Павел Климкин.

Званичник је истакао да „Русија мора да пусти посаду и врати бродове“ и да САД неће „затворити очи“ пред овим случајем.

Он је напоменуо да је Вашингтон већ предузео мере против Русије. Против оних који су учествовали у изградњи Кримског моста уведене су санкције. Обновљена је одлука о испоруци оружја Украјини, коју је претходна администрација блокирала. Амерички председник Доналд Трамп је отказао састанак са руским колегом Владимиром Путином на маргинама самита Г20 у Буенос Ајресу. Према мишљењу америчког званичника, то је јасан сигнал Русији и ако она то не разуме САД ће наставити са притисцима.

Он сматра и да би тај инцидент требало да подсети европске земље да је „Северни ток 2“ лоша идеја, јер што више гасовода буде заобилазило Украјину, то ће остати мање средстава за застрашивање и одвраћање Русије.

САД се припремају за улазак војних бродова у Црно море

Коментаришући те поруке из Вашингтона, политиколог и публициста Владислав Гулевич оцењује да се политика САД заснива на томе да се изгурају Русија и руски утицај — не само војни, већ и економски, културни и тако даље, а у овом конкретном случају да се изгура Русија из црноморског региона.

„Због тога, без обзира на то какве уступке Русија буде чинила, то никако неће задовољити Вашингтон, а појављиваће се само нове оптужбе. Мислим да ће се све вртети око антируских санкција… Али све ће проћи без пуно буке, јер ће западна заједница изгубити интересовање за то. Тему ће, наравно, покушавати да оживе, али све ће се одвијати отприлике онако како је то било после присаједињења Крима Русији. У почетку су о томе на све стране трубили, а сада се о томе мање прича“, закључује Гулевич.

Одговарајући на питање новинара да ли је Москва спремна на размену, с обзиром да је Кијев изразио спремност да предложи више од 300 људи за размену, портпарол Кремља Дмитриј Песков је рекао да ће Русија вероватно размотрити конкретне предлоге о размени украјинских морнара, али да се не зна да ли ће на њих и одговорити.

Коментар