Након што је Унеско одлучио да гусле уврсти на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, као део културног наслеђа Србије, амбасадори Албаније, Хрватске, Црне Горе, БиХ и, како се наводи, неких других земаља, поднели су тој организацији заједнички захтев за постизање консензуса о томе да ли тај инструмент припада византијској или арапској култури, пише „Коха“.
Декларацију је у име свих земаља представио албански амбасадор при Унеску Ферит Хоџа.
Портал пише да Албанци тврде да су гусле њихов традиционални инструмент и да они га зову лаута.
Тврди се, наиме, да су Албанија и тзв. Косово још пре неколико година покушали да тај музички инструмент региструју у Унеску као баштину свог културног наслеђа, али је тај захтев одбијен јер Косово није члан Унеска.
„Тај стари музички инструмент распрострањен је широм Динарске области, од Словеније до Албаније и даље, до Румуније, Бугарске, али и Македоније, Хрватске, БиХ. То је албанска лаута. Али сличне песме певају и Словени са инструментом који се зове гусле“, наводи портал.
Додаје се да и Црногорци тај инструмент називају гусле.
Наводе и да лауту, односно гусле, користе у Русији, Чешкој, али и у Арабији. За Румуне су гусле лаута, као и за Албанце.
„Али коме припада тај инструмент, византијској или арапској култури? Министарство културе Албаније каже да је у контакту са Министарством културе Црне Горе, како би се и друге земље Југоисточне Европе укључиле у доношење консензуса. Зато је Унеску упућен заједнички захтев амбасадора Албаније, Хрватске, Црне Горе и Босне и Херцеговине“, пише „Коха“.