Лазански оцењује да ће психолошки утицај бити лош када поред српских кућа почну да пролазе војници са пушкама приштинских ознака:
„Сваки Србин ће помислити да је дошао на ред да се сели“, оцењује овај коментатор и додаје да, са друге стране, одлука Приштине показује да никаква обећања, да никакви договори и споразуми које је Србија потписала и потписује са Кфором и НАТО-ом нису издржали тест времена и да се то бескрупулозно крши.
„Онда се Срби који тамо живе питају: Ко нама може да гарантује да имамо икаква права ако се оно што је у име државе Србије потписано тако флагрантно крши? Које су наше онда гаранције за будућност на том простору?“ каже Лазански.
Он објашњава да је војска у психолошком смислу за Приштину значајан корак, јер на тај начин амортизује политичке и дипломатске поразе — од Интерпола до повлачења признања, при чему се коначно разоткрило да су САД те које иду против српских интереса на Косову.
„Не знам како ћемо ми поступити, јер имамо добре војне односе са Американцима који граде војску Косова, која је наш непријатељ. Имамо и добру сарадњу са Кфором, имамо заједничке патроле, а онда њихов командант каже да се на КиМ поштује Резолуција 1244, а према том документу у покрајини не постоји друга војска осим припадника Кфора. Заиста се можете запитати — ко је овде луд?“, увиђа овај војни стручњак.
Србија, према његовом мишљењу, треба да направи неки корак који ће јасно указати и Американцима, иако нико није луд да ратује са њима, на то да не можемо са једне стране да имамо одличне војне односе, а да на КиМ та иста америчка војска опрема, обучава и спонзорише нове косовске безбедносне војне снаге.
Лазански тврди да не постоје механизми да се Срби са севера покрајине заштите.
„Ово што се догодило у приштинском парламенту доводи у питање било какве споразуме. Ми никако да се опаметимо. Пет година не може да се формира ЗСО и то Приштина веома свесно опструира и ниједан притисак на ту исту Приштину Америка није извршила. Нико од америчких званичника није рекао: извините, потписали сте Бриселски споразум, обавезни сте да урадите то и то, а нисте испунили обећано, не можете даље тако да идете…“, подсећа Лазански.
Он сматра да Београд мора да подвуче црту, а то значи да нема никаквих даљих разговора са Приштином.
„Вашингтону треба ставити на знање да све ово, у најмању руку, није пријатељски према нама, а кад није пријатељски, онда знамо шта је. Ако сад пређемо ћутке преко овога, онда ће у врло брзо временском периоду косовска војска шпартати по северу Косова и изаћи ће на административну линију. Шта ћемо онда?“ пита се Лазански.
Циљ посете и обиласка председника Александра Вучића Копненој зони безбедности и југу Србије у пратњи министра одбране Александра Вулина и начелника Генералштаба генерал-потпуковника Милана Мојсиловића, Лазански посматра као војну и политичку поруку Србима на северу, али и приштинским лидерима и њиховим спонзорима.
Додаје да је и сам председник неколико пута рекао да Србија не може да буде пасиван посматрач неке нове „Олује“ на Северу КиМ.
„У Приштини нису наивни да иду са неком офанзивном акцијом на север, али ће гледати где су Срби рањиви, покушаће да их привуку са добрим платама да уђу у те косовске војне снаге. Биће ту помирљивих изјава да та војска треба да чува мултиетничност Косова, да је све то наш дом, а испод жита ће да гледају како да те Србе са севера протерају и да ставе тај простор под своју ефективну контролу“, каже Мирослав Лазански.
Он сматра да је велико питање колико ће Срби бити кадри да се одупру свему овоме. Наглашава да нико није луд да иде у отворен сукоб ни са НАТО-ом ни са САД, али да постоји толико хибридних метода за деловање за које ни Американци немају решење, као што је рецимо да цивили стану на барикаде — нико неће смети да пуца на њих.
Ово све, према оцени Лазанског, разоткрива улогу Америке и појачава лошу слику коју Запад и САД већ имају код већине српског становништва.
„Ако је Вашингтону заиста стало до будућности и до каквих-таквих добрих односа са већином српског становништва, онда су ово њихови погрешни потези. Очито је да су се Американци у стратешком ослањању одлучили за Албанију и Косово, а Срби штагод да ураде немају шансе да освоје срце и умове људи који седе у Стејт департменту“, закључује Лазански.