Лист наводи да се технологија за свемир повезује са будућношћу, али Сједињене Америчке Државе су се у овом аспекту заглавиле у прошлости. Амерички свемирски бродови су пред крај своје епохе летели са застарелим и недовољно моћним бродским рачунарима, док су руски „Сојузи“ рађени на основу технологија које се стално могу побољшавати.
Пример првенства Русије су и скафандери које руски космонаути користе на Међународној свемирској станици (МСС). Амерички модели развијени су пре 40 година, а њихов дизајн предвиђен за 15 година је застарео, што стално повећава ризик за астронауте, истиче у лист позивајући се на експерте НАСА.
Као пример лошег стања америчких модела „Стандард“ наводи инцидент који се догодио пре пет година са италијанским астронаутом Луком Пармитаном. Током шетње у отвореном свемиру његов амерички скафандер се покварио: престао је да ради сензор за угљен-диоксид, а затим је Пармитано на потиљку осетио воду која је почела да му се слива по лицу. Инцидент није довео до трагедије, али темељна провера показала је да се скафандери направљени у САД налазе у критичном стању. НАСА сада ради на новим моделима, али би њихова израда могла да потраје још неколико година.
Немачки часопис истиче да је Русија у овом аспекту отишла далеко напред и већ користи савремене скафандере „Орлан МСС“. Они имају уграђен систем аутоматског хлађења, постоји специјални сензор који упозорава у случају цурења течности, а нови материјал га чини много чвршћим.
Нову опрему већ су испробали руски космонаути Олег Коноњенко и Сергеј Прокопјев током недавне операције у отвореном свемиру на МСС. Осим тога, лист наводи да ће током предстојећег развоја свемирских летова у Звезданом граду у Подмосковљу нове руске скафандере такође пробати и амерички астронаути.