Столтенберг је то рекао премијеру привремених приштинских институција Рамушу Харадинају у телефонском разгoвору.
„Генерални секретар је у разговору са Харадинајем најавио да ће, у складу са развојем КБС-а, Северноатлантски савез размотрити ниво ангажовања НАТО-а са КБС-а наредне године. НАТО ће наставити са мисијом Кфора да обезбеди безбедно окружење на Косову. Кфор послује под мандатом УН и неће бити под утицајем закона о трансформацији КБС“, саопштио је НАТО.
Према саопштењу НАТО-а, Столтенберг је рекао да је са Харадинају пренео да је „Северноатлантски савез имао почетну расправу о недавно усвојеним законима о транзицији Косовских безбедносних снага (КБС)“.
Столтенберг је рекао и да ће наставити свој ангажман са свим релевантним актерима о регионалној стабилности.
Непосредно уочи гласања у парламенту о трансформацији КБС-а, Столтенберг је такође разговарао телефоном са Харадинајем и пренео му да је одлука о трансформацији КБС-а у супротности са ставовима држава чланица НАТО-а.
Харадинај: Задовољан сам
Премијер привремених приштинских институција Рамуш Харадинај објавио је данас на свом профилу на Фејсбуку да је телефоном разговарао са генералним секретаром НАТО-а, Јенсом Столтенбергом, и да је задовољан, како каже, посвећеношћу Североатлантске алијансе да подржи целовито Косово.
Харадинај је написао да је Столтенберга обавестио о усвајању закона о Министарству одбране, војном мандату КБС и служби у КБС.
Обавестио га је, каже, и о конкретним акцијама косовске владе у успостављању Међуминистарског комитета за евроатлантске интеграције и чланство Косова у НАТО.
Додао је и да је упознао Столтенберга са транспарентним процесом трансформације КБС-а, изразивши, како је рекао, своју визију владе у продубљивању партнерства са НАТО и Кфором, проширењем програма и спремношћу КБС да допринесе регионалној и глобалној сигурности.