Оптужнице су подигнуте против Чу Хуа и Чанг Шилонга за које је тужилац навео да су деловали по налогу кинеске обавештајне службе, преноси АП.
У документацији која се нашла пред федералним судом на Менхетну, у Њујорку, тврди се да су хакери успели да приступе рачунарима у више од 45 организација из 12 савезних држава. Компаније које су „нападнуте“ послују у различитим областима, од авио и свемирске индустрије до фармације.
У оптужници је наведено да су хакери могли да украду „стотине гигабајта података“.
Прошле недеље званичници ФБИ, Министарства правде и Министарства унутрашње безбедности сведочили су у Одбору Сената САД за правосуђе о томе да Кина покушава да краде пословне тајне и интелектуалну својину од америчких компанија како би начинила штету америчкој економији и ојачала сопствени привредни развој.
Кинески шпијунски напади постали су „најтежа контраобавештајна опасност с којом се данас суочавају САД“, изјавио је том приликом помоћник директора ФБИ задужен за контраобавештајну делатност.
У последњих неколико месеци Министарство правде САД подигло је оптужнице против неколико службеника кинеске обавештајне службе и хакера, пренео је Танјуг.
Оптужница подигнута у октобру 2018. године значајна је и по томе што је први пут један службеник Министарства државне безбедности Кине изручен Сједињеним Државама због суђења.