Нова година се у Русији дочекује чак 11 пута, у 11 временских зона. Први Нову годину дочекују на Камчатки и Чукотки. Празник житељи тих области дочекују девет сати пре Московљана. Последњи ће Нову годину дочекати становници Калињинградске области.
Традиција прослављања Нове године у Русији започета је за време Петра Великог. Он је 1699. године издао Указ којим је одредио да се Нова година прославља као у Европи — 1. јануара, а не 1. септембра, како је било до тада. Царским указом свим Московљанима је наређено да славе Нову годину, да пале логорске ватре, праве ватромет, честитају једни другима и украшавају куће гранама четинара.
Обичај даривања новогодишњих поклона појавио се за време Катарине Друге, док је новогодишњу јелку пре више од два века, 1817. године, у Руску империју из Немачке донела пруска принцеза Шарлота, односно велика кнегиња Александра Фјодоровна, будућа императорка, супруга Николаја Првог.
Двадесетих година прошлог века, после Октобарске револуције, совјетске власти укидају и Божић и Нову годину, а јелку забрањују, па су многи наставили да је прослављају тајно, иза дебелих завеса, и тихо, да суседи не чују. Тако се Нова година претворила у прави породични празник, који се и данас најрадије слави у кругу најближих, у кући или на дачи, уз богату трпезу, неизоставну оливије салату, мандарине и шампањац.
После деценије забрана, од 1937. на главне градске тргове враћају новогодишње јелке, отвара се прва совјетска фабрика новогодишњих украса, Нова година се јавно слави, а Деда Мраз и први пут званично добија помоћницу — своју унуку Сњегурочку.
Већ 80 година најважнији новогодишњи догађај одиграва се у Кремљу. Ту се кити главна јелка Русије која по правилу мора да буде и највећа и најлепша. Обично је то лепотица од најмање стотину лета, доказано здрава…
Традиција да се лидер земље обраћа нацији у новогодишњој ноћи почела је још у совјетско доба, док је на челу земље био Леонид Брежњев.
По правилу, новогодишње обраћање председника снима се раније, али се на телевизији емитује 31. децембра у 23.55 сати по локалном времену сваке временске зоне у Русији.
У том тренутку, прекида се новогодишњи програм, камере приказују сат на Спаској кули Кремља који одбројава последње секунде старе године, а председник Русије се обраћа нацији честитајући грађанима Нову годину. То обраћање прати готово сваки становник Русије, од Калињинграда до Владивостока.
После новогодишње честитке председника Русије, тачно у поноћ, оглашавају се звона са кремаљских кула, интонира се национална химна, запушачи са боца шампањца лете у ваздух, а над Црвеним тргом почиње велики новогодишњи ватромет, који и званично означава почетак нове календарске године.
Више фотографија погледајте у галерији: