Посланик који се бави питањима здравства оптужио је единбуршки огранак Спутњика за „информативни рат“ против Велике Британије.
„Друге земље су заузеле оштрији став према имовини руских грађана него ми у Великој Британији. Влада Велике Британије би требало да поново погледа шта се може учинити“, рекао је Кол Хамилтон.
Уз чланак су приложене фотографије осам запослених у Спутњику са описом њихових позиција.
Објављивање личних података
Праксу објављивања списка новинара који наводно представљају претњу за државу започео је украјински сајт „Миротворац“, који објављује на интернету личне податке запослених у украјинским, руским и западним медијима, укључујући и њихове адресе.
Поступци „Миротворца“ осуђују се како у Москви, тако и у иностранству.
Почетком децембра након састанка Министарског савета ОЕБС-а у Милану усвојен је документ о безбедности новинара. Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова рекла је да ова одлука „одражава забринутост због произвољног или незаконитог мешања у приватност новинара, што би могло да доведе до претње њиховој безбедности“. Она је као пример навела управо сајт „Миротворац“, на којем се објављују лични подаци новинара из више држава ОЕБС-а.
Антируски пројекти Лондона
„Тајмс“ тврди да у Великој Британији расте подозрење да је „Кремљ спонзорисао сајбер-напад“ на Институт за државну управу (ИФС), који је формиран за информативну борбу против Русије. Институт финансира Министарство спољних послова Велике Британије, а од 2017. године је за његову делатност издвојено више од 2,2 милиона фунти у виду грантова.
Прошлог петка је на интернету објављен извјештај ИФС-а, према којем је један од запослених у институту припремио осам жалби против РТ-а британском медијском регулатору Офкому. Један од пројеката ИФС је Иницијатива за интегритет: у новембру су хакери Анонимуса објавили његове документе у којима се види да је Лондон користио овај пројекат за мешање у унутрашње послове европских земаља и за информативни рат против Москве.