Култ змије: Коме су се клањали древни становници Украјине

Археолози су открили да је у прошлости у областима дуж обале Азовског мора на територији савремене Украјине постојао култ змије. Њихову хипотезу потврђују фигуре змијских глава које су направљене од седиментне стене пешчара, а пронађене су приликом ископавања масива „Камена гробница“.
Sputnik

Комплексном анализом је утврђено да су фигуре направили људи који су живели на тим местима у 9-8. миленијуму пре наше ере.

По свему судећи, древни становници територије савремене Украјине клањали су се змијским главама које су прављене од камена, закључили су украјински научници. Приликом ископавања 2016. године у масиву пешчара „Камена гробница“, у долини реке Млечне у Запорошкој области, археолози су открили два чудна камена који су имали облик змијске главе. Касније су дошли до закључка да је скулптуре израдио човек.

Поред стена, научници су пронашли и кости. У материјалу часописа „Антиквити“ наводи се да ископине потичу из средњег каменог доба. Артефакти су различите старости. Најстарији од њих датира из периода 8300. до 7500. године п.н.е. Приликом ископавања је оштећен нос змије. Глава коју су пронашли има облик троугла, величине је 13 са 6,8 центиметара и тешка је 1,2 килограма. Очи у облику ромба су уклесане на горњем делу камена. Широка и дуга линија је уклесана на месту уста.

​Друга фигура је направљена у периоду око 7400. године п.н.е. и мање је величине. Камен је округлог облика, исклесани су врат, нос и очи.

Према речима научника у Институту за археологију Националне академије наука Украјине Надежде Котове, скулптуре су могле да буду коришћене у ритуалне сврхе.

„Вероватно су се користиле приликом церемоније сахрањивања“, објаснила је Котова и додала да су у гомили камења две змијске главе одмах привукле пажњу својим необичним обликом. Специјалним истраживањем утврђено је да су фигуре добиле такав облик ударањем, гребањем и стругањем.

У „Каменом гробу“ нису пронађени други пешчари у облику змијске главе, али су зато археолози открили камену скулптуру која је била у облику рибе.

Чувени египтолог о пирамидама у Босни, новим открићима и светским лидерима (видео)

Змијски мотиви су добро познати у уметности каменог доба ван територије Украјине, укључујући и народе који су насељавали Скандинавију и обалу Балтичког мора. Али за разлику од фигура које су пронађене у „Каменој гробници“, фигуре пронађене на другим местима су прављене од мекших материјала, од дрвета или животињских рогова.

О становницима подручја који се могу довести у везу са пронађеним змијским фигурама зна се веома мало. Живели су у степама северозападно од Азовског мора и бавили су се ловом и сакупљањем плодова, закључила је Котова.

„Ти људи су правили алат од камена и костију, ловили су помоћу лука и камених стрела“, истакла је она.

Прва ископавања у „Каменој гробници“ извршио је познати руски археолог Николај Веселовски 1889. године. Он је пронашао неколико пећина, али није пронашао гробнице ни благо, па је завршио своју експедицију веома разочаран. Тридесетих година прошлог века за то место се заинтересовао познати археолог Валентин Даниленко, који је цео живот истраживао „Камену гробницу“. Уз његову помоћ су пронађени бројни археолошки споменици у долини реке Млечне, укључујући фигуре и остатке цртежа на камену. Први историјски подаци о „Каменој гробници“ потичу с краја 18. века, када су за време Руско- турског рата ову област на картама означили као „Камено узвишење“.

Први истраживач који је описао „Камену гробницу“ је историчар Петер Кепен 1837. године. Он је путовао по Приазовљу, како би саставио „Опис древних споменика“.

Коментар