„Влада Украјине испунила је инструкције Суда и 7. јануара 2019. упутила пуноправну пријаву по предмету број 55855/18“, написао је Лишчина на својој страници на Фејсбуку.
Према његовим речима, Влада Украјине захтева да Европски суд за људска права призна као незаконито затварање 22 украјинска морнара и два припадника Службе безбедности Украјине (СБУ) у казнене установе Руске Федерације и кривично гоњење након притварања због незаконитог преласка руске границе.
Раније је Министарство правде Русије информисало Европски суд за људска права о локацији украјинских морнара, њиховом приступу правној помоћи, њиховом здравственом стању и одсуству притужби.
У недељу 25. новембра су бродови украјинске ратне морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, нелегално прешли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.
Тада си приведено 24 украјинска војника, међу којима и два агента Службе безбедности Украјине, који су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазили на бродовима и координисали провокације.
Председник Русије Владимир Путин назвао је инцидент у Керчком мореузу провокацијом, истакавши да су међу члановима посаде на украјинским бродовима, који су нелегално прешли границу Русије, била двојица припадника Службе безбедности Украјине, који су фактички руководили том специјалном операцијом. При томе је Путин нагласио да су руске граничне службе вршиле своју дужност заштите државне границе. Према његовим речима, провокација на Црном мору повезана је са слабим рејтингом украјинског председника Петра Порошенка уочи избора.