„Питања европске енергетске политике треба да се решавају у Европи, а не у Сједињеним Америчким Државама“, нагласио је немачки министар на традиционалном новогодишњем пријему „Источног комитета — Источноевропске асоцијације немачке економије“.
Према његовим речима, „Северни ток 2“ није искључиво немачки и руски пројекат — он има паневропски значај.
Мас је при томе истакао да Немачка озбиљно схвата скептицизам партнера из Средње и Источне Европе у погледу „Северног тока 2“.
Санкције нису саме себи циљ
Осим тога, министар је упозорио америчког државног секретара Мајка Помпеа да увођење једностраних санкција „Северном току 2“ није исправан пут.
Он је додао да санкције никада нису саме себи циљ, већ политичко средство, и имају смисла када су, попут санкција ЕУ, везане за јасне и изводљиве захтеве.
„Нажалост, то се више не односи на америчке санкције Русији“, рекао је Мас.
Изградња гасовода
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“.
Против реализације гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина, која се плаши губитака прихода од транзита руског горива и Сједињене Америчке Државе које имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу. С тим у вези, председник Русије Владимир Путин рекао је да Трамп прати интересе америчког бизниса за снабдевање Европе течним природним гасом из САД.
Са своје стране, немачка канцеларка Ангела Меркел је више пута констатовала да Берлин види „Северни ток 2“ као комерцијални пројекат, али истовремено повезује његову реализацију са очувањем транзита руског гаса преко Украјине.
Русија је такође изјављивала да је пројекат „Северни ток 2“ потпуно комерцијалан и конкурентан и указивала да он не предвиђа престанак транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.