„Сваки пут када се Трамп састане са Путином, земљи се ништа не говори. Америка заслужује истину и Одбор за спољне послове ће тражити да се дође до суштине. Организоваћемо расправе о мистеријама које се врте око Трамповог бизарног односа са Путином и његовим пријатељима и како ови мрачни односи утичу на нашу националну безбедност“, наводи се у изјави члана одбора Елиота Енгела објављеном на сајту Одбора.
Раније је лист „Вашингтон пост“ позивајући се на изворе писао да је Трамп од администрације сакрио детаље својих разговора са Путином, због чега чак ни поверљиви досијеи у Сједињеним Америчким Државама немају ниједан детаљан запис разговора на пет места у протекле две године.
Осим тога, амерички лист „Њујорк тајмс“ је, позивајући се на изворе у полицији и друге информисане изворе, саопштио да је ФБИ 2017. године почео да проверава да ли је амерички председник Доналд Трамп могао тајно да ради за Русију против своје земље. Према писању листа, ФБИ није одмах одлучио да почне проверу против шефа државе, већ тек након што је отпустио Џејмса Комија, два Трампова потеза подстакла су агенцију да започне проверу. Један је био писмо које је председник желео да пошање Комију и у којем је поменуо „руску истрагу“. Други је био Трампов интервју телевизији „Ен-Би-Си њуз“, у којем је председник рекао да је Комија отпустио због „руске истраге“.
При томе лист истиче да нема никаквих јавно представљених доказа да је амерички председник могао тајно да ступи у контакт са руским званичницима или да од њих добије упутства.
У Сједињеним Америчким Државама води се неколико паралелних истрага. „Руска истрага“ о наводном мешању Русије у председничке изборе 2016. године од 2017. води специјални тужилац Роберт Милер и чланови Конгреса. У оквиру случаја оптужено је и осуђено неколико лица из бившег Трамповог окружења, али се они не односе на „заверу са Русијом“.