„Према руско-украјинском споразуму из 2003. године, војни бродови страних земаља могу да улазе у воде Азовског мора само уз пристанак двеју страна — Русије и Украјине“, подсетио је Мурадов.
Према његовим речима, Москва на то неће дати пристанак.
Притом он сматра да је неприхватљиво појављивање страних ратних бродова у Азовском мору.
Мурадов је такође изразио мишљење да су новембарску провокацију у Керчком мореузу украјинске власти осмислиле како би позвале у регион бродове западних посматрача заинтересованих за дестабилизацију ситуације на руским границама.
Прошле недеље је заменик министра за „привремено окупиране“ територије Украјине Јуриј Гримчак изјавио да Кијев намерава да настави покушаје да спроведе бродове кроз Керчки мореуз.
Раније су о плановима за пролазак бродова кроз Керчки мореуз говорили саветник председника Петра Порошенка Јуриј Бирјуков и председник Савета за националну безбедност и одбрану Олександар Турчинов.
У недељу 25. новембра су бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.
Председник Русије Владимир Путин назвао је инцидент у Керчком мореузу провокацијом, истакавши да су међу члановима посаде на украјинским бродовима који су прекршили границу Русије, била двојица припадника Службе безбедности Украјине, који су фактички руководили овом специјалном операцијом. Притом је Путин нагласио да су руске граничне службе вршиле своју дужност заштите државне границе. Према његовим речима, провокација на Црном мору везана је за низак рејтинг председника Украјине уочи избора.