За подршку споразума гласала су 202 посланика, док су 432 била против.
Тереза Меј је обећала да ће до понедељка представити план даљих акција о „брегзиту“, ако Парламент још увек има поверење у Владу.
Председник Лабуристичке партије Џереми Корбин већ је поднео Парламенту предлог о изгласавању неповерења британској Влади, о чему ће се разговарати сутра.
Овако су врло мале шансе да Велика Британија мирно напусти ЕУ 29. марта. Међу основним варијантама даљих догађаја су: излазак из ЕУ без споразума (што може имати катастрофалне последице за економију земље) или одлагање датума „брегзита“ за касније, одржавање ванредних избора или новог референдума који теоретски може поништити „брегзит“.
Мејова: Чули смо Парламент, али вас молим да слушате народ
Британска премијерка је поручила у говору, након што су посланици великом већином одбацили план о „брегзиту“, да је Влада чула мишљење Парламента, али да је битно да обе стране слушају вољу британског народа.
„Сваки дан који прође без решења овог проблема значи више несигурности, више огорчења и више мржње“, рекла је Мејова, преноси Ројтерс.
Британска премијерка каже да ће прво сачекати потврду да ли Влада ужива поверење Парламента, јер је сутра очекује гласање о неповерењу Влади.
„Јасно је да Парламент не подржава овај договор. Вечерашње гласање нам не говори шта подржава. Не говори нам како или да ли уопште има намеру да испоштује одлуку коју је британски народ донео на референдуму који је Парламент одлучио да одржи“, рекла је Мејова.
Реакција из ЕУ
Председник Европског савета Доналд Туск и председник Европске комисије Жан Клод Јункер затражили су од Велике Британије да се изјасни о својим намерама, након што је договор о „брегзиту“ вечерас доживео крах у британском Парламенту.
„Ако је договор немогућ и нико не жели излазак без договора, ко ће онда коначно имати храбрости да каже које је то једино позитивно решење“, написао је Туск на Твитеру.
Јункер је поручио да је „са жаљењем“ примио вести о исходу гласања у Британији и затражио да Лондон што пре изнесе своје намере, јер је „време ускоро истекло“.
„Ризик од хаотичног изласка Велике Британије увећао се вечерашњим гласањем. Иако не желимо да се то догоди, Европска комисија ће наставити рад на свом плану, како би ЕУ била у потпуности спремна“, поручио је Јункер у саопштењу.