Издавачко предузеће „Просвета“ је долазак једног од најутицајнијих државника данашњице у Србију најавило и у свом излогу. Поред српске и руске заставе доминира „Нова руска реч Путин“, књига издата поводом 70 година од победе над фашизмом, коју је приредио Живота Ивановић.
Ово је први пут да је књижара направила посебан програм поводом посете неког државника Србији, а за то има више разлога.
Прва књига коју је „Просвета“ штампала након оснивања у децембру 1944. године, док је Други светски рат још трајао, био је роман „Народ је бесмртан“ руског писца Василија Гросмана, чији је циљ било дизање морала совјетских ратника и антифашиста у борби са нацистичком Немачком.
„Можда мислите да је таквим делима време прошло, али ако узмете овај роман, уверићете се у сасвим супротно — да је његова порука, моћ, снага, да је све то и даље ту, међу овим редовима, да је антифашистичка традиција моћнија и жилавија од свега што сте могли да замислите“, каже за Спутњик директор „Просвете“, Драган Миленковић.
Додаје да се Максим Горки преводи и чита као никад раније, ту је и књига „Најлепше руске приче“, у којој је представљен избор приповедака најпознатијих представника руског реализма — Гогоља, Тургењева, Чехова и Љескова, као и „Проза“ Михаила Љермонтова.
„Посебно место у руском кутку заслужено смо дали делу ’Срби између Русије и Европе‘, данас веома актуелна тема, делови есеја Фјодора Михајловича Достојевског ову књигу чине једном од најтраженијих. Приредио ју је такође недавно преминули публициста Живота Ивановић“, додаје Миленковић.
„Просвета“ је својевремено објавила и сабрана дела Лава Николајевича Толстоја и Фјодора Достојевског, књиге за сва времена које су објављене и у едицији „Велики романи“.
Прве муштерије чувене књижаре јутрос су били Руси, млади брачни пар са децом који туристички обилази Србију. У „Геци Кону“ Путина не очекују током ове посете, али би га радо угостили, уколико би то пожелео.
Једини инострани политичар који је боравио у књижари је некадашњи министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон. Провео је цео сат у разговору са новинарима и српским интелектуалцима, због чега је код куће оптужен да је званичну посету искористио за промоцију своје књиге о Черчилу.
„Одмах се у књижари појавио и Би Би-Си, успели смо да демантујемо ову информацију, јер смо Џонсона угостили као новинара који је и раније посећивао Београд, а пре свега као аутора“, каже Миленковић.
Подсећа да је књижара која одолева различитим притисцима новог доба акцију сличну овој, поводом посете Путина Србији, имала пре четири године, када је Кина била гост-домаћин Сајма књига. Тим поводом су штампана четири посебна издања, која су красила место које сведочи о успонима и падовима културног и друштвеног живота Србије.