ЕУ подржала заштитне мере на увоз челика, Србију не помиње

Европска комисија саопштила је да су земље-чланице ЕУ подржале њен план о увођењу квота на увоз челика из трећих земаља, али није прецизирала на који начин би ове мере могле да се одразе на Србију.
Sputnik

Комисија ће наредних дана довршити процедуру одлучивања како би заштитне мере ступиле на снагу 4. фебруара. Тада ће бити дефинитивно познато да ли ће се и како ове мере одразити на увоз челика из Србије у ЕУ, речено је РТС-у у Бриселу.

Циљ ових мера је заштита европских произвођача челика, након што су произвођачи широм света преусмерили трговину на европско тржиште, као резултат ранијих једностраних мера САД које су ограничиле увоз челика на америчко тржиште, саопштила је Европска комисија.

„Да није било Кине никад не бисмо успели“

Земље-чланице су заправо подржале мере које је Европска комисија већ привремено увела у јулу 2018. године.

„Ове заштитне мере односе се на дефинисану листу производа, без обзира на њихово порекло, а за циљ имају балансирање интереса европских произвођача и корисника челика“, изјавио је портпарол Европске комисије за Танјуг.

Србија је била изузета из привремених заштитних мера, а у Комисији напомињу да су „у потпуности упознати са забринутошћу српских власти“, када је наставак овог процеса у питању.

Иако у Бриселу остављају могућност промене извесних детаља у току финализације процеса, наглашава се да ће се коначне заштитне мере, у виду тарифа на увоз челика од 25 одсто, односити само на случај прекорачења „традиционалног нивоа трговине“.

Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је да званични Београд има политичке гаранције да Србија неће бити негативно погођена квотама, јер то стоји и у Споразуму о стабилизацији и придруживању.

Брнабићева је истакла да није забринута за смедеревску железару због најављених мера.

Мере ће бити на снази до јула 2021. године, а у случају „измењених околности“ могу бити поново размотрене и преиначене.

Коментар