Албански неће бити службени језик на целој територији Македоније

Закон о употреби језика у Македонији не уводи потпуну двојезичност на територији те земље, нити у јавној управи, наводи се у саопштењу владе након оптужби опозиције да је држава постала двонационална због ступања на снагу овог закона, преноси ТВ21.
Sputnik

Дан кад је Македонија постала власништво Албанаца
Такође, влада је у саопштењу напоменула да у општинама где мањинске заједнице нису заступљене са више од 20 одсто грађана неће ни бити примене закона, нити нових запошљавања.

„Споран“ Закон о језицима ступио је на снагу прошле седмице, након што је објављен у Службеном гласнику, потписао га је председник скупштине, али не и председник државе, како налажу македонски закони, преноси Танјуг.

Председник је одбио да потпише указ о ступању на снагу овог закона образлажући своју одлуку да је закон у супротности са Уставом Македоније.

Највише негодовања се појавило услед чињенице да је албанска мањинска заједница у Македонији једина мањина која је у укупном броју становништва заступљена са 20 и више одсто.

Македонска опозиција на челу са ВМРО–ДПМНЕ сматра да се овим законом омогућава Албанцима да на целој територији Македоније користе услуге на албанском језику, иако је њихова заступљеност са 20 и више одсто присутна само у северозападним деловима државе.

 

Коментар