Зорана Михајловић: Србија ће имати најбржу пругу у овом делу региона

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Зорана Михајловић изјавила је данас да ће Србија имати најбржу пругу у овом делу региона, којом ће се од Београда до Будимпеште ићи 200 километара на сат.
Sputnik

Михајловићева је у Дневнику РТС-а објаснила да је јучерашњи уговор потписан са руском страном — током посете Србији председника Русије Владимира Путина — вредан 230 милиона евра и да између осталог обухвата и изградњу новог диспечерског центра из којег ће се управљати саобраћајем у целој Србији.

„Руске железнице“ настављају заједнички рад са српским железничарима

„Унутар тог уговора 127 милиона евра је намењено за изградњу јединственог диспечерског центра за железницу, део средстава је намењен за радове на изградњи електротехничке инфраструктуре на деоници Стара Пазова – Нови Сад и израду пројектно-техничке документације за наставак реконструкције барске пруге“, навела је Михајловићева.

Она је додала да је циљ Србије модерна железница која је повезује са регионом и Европом.

„Србија се стратешки определила да улаже у железницу, некако смо претходних деценија улагали у ауто-путеве и путеве, заборављајући на то колико је значајан железнички транспорт. Реконструисано је преко 200 километара пруга, радимо најбржу пругу у региону којом ће се ићи 200 километара на сат“, објаснила је министарка.

Она је оценила да је Србији потребан модеран центар из којег ће се управљати железничким саобраћајем.

„Мора се управљати из једног центра, морамо имати модеран центар из којег ће се управљати железничким саобраћајем. Можда смо то морали да имамо и раније али и сада је право време да имамо најмодернији диспечерски центар у региону“, рекла је Михајловићева.

Навела је да је прошле године завршено 77 километара барске пруге, као и да се тренутно припрема документација за део пруге од Црне Горе.

Михајловићева је навела да је посета Владимира Путина значајна за Србију како на економском, тако и на политичком плану, пренео је Танјуг.

„Нису наши односи само пријатељски, већ су важни и политички односи које имамо са Руском Федерацијом, поготово у овом тренутку када Србија чини заиста све да остваримо једну врсту компромиса са Албанцима. Са друге стране, посета је и економски важна, јер из године у годину имамо раст у економским односима. Не постоји део и сфера у којој ми нисмо јуче направили одређену врсту Споразума и мислим да је то за будућност и економију Србије веома важно“, закључила је министарка.

Коментар