Он очекује да током ове године буде постигнут правно обавезујући споразум, који подразумева „међусобно признање Косова и Србије“.
„Без решавања тог билатералног питања са Србијом, Приштина нема ниједан разлог да разговара са Београдом“, навео је Хоџај у интервјуу за сарајевски портал „Авангарда“.
Упитан да ли је за Косово добра вест најава активнијег укључивања САД у дијалог Београда и Приштине, Хоџај одговара:
„Без америчке подршке не би било нити једног великог догађаја на Косову и на Балкану. Очекујем да ће у последњој фази дијалога бити и директног америчког укључивања.“
На констатацију да Београд у том случају најављује да ће тражити укључивање Русије и питање да ли би се Приштина томе противила, Хоџај одговара да је питање шта Русија подразумева под „ангажовањем“ у односу на Балкан и на Косово.
Балкан је, каже, евроатлантска зона и будућност свих „наших земаља је у ЕУ и НАТО-у“.
„Наравно, Русија, као стална чланица Савета безбедности УН, и друге државе чланице могу и морају дати допринос у правцу учлањења Косова у УН. Ми се томе не бисмо противили“, објашњава косовски политичар.
Питање међусобног признавања са Србијом има највећи приоритет, што не значи да током дијалога не би требало третирати и друга питања, поручује Хоџај, преноси Танјуг.
Упитан да објасни шта тачно значи појам „разграничења“ Србије и Косова о којем говори председник Тачи, Хоџај појашњава да је демаркација границе тема којом ће се бавити у будућности.