„Одговорно тврдим, после догађања у вези са ’Хуавејом‘ престаће све кинеске инвестиције у Силициујумској долини. Такође, стаће и америчке инвестиције у Кини“, изјавио је Жу Мин за „Си-Ен-Би-Си“ на маргинама Светског економског форума.
Он није објаснио шта би требало да доведе до таквог исхода, преноси РТ.
„Хуавеј“, кинески телекомуникацијски гигант који је прошле године победио америчког ривала „Епл“ у борби за друго место светских произвођача паметних телефона, недавно се нашао на мети Запада због наводног шпијунирања и тврдњи да представља безбедносну претњу.
Вашингтон је забранио државним агенцијама да користе „Хуавеј“ технологију, као и опрему још једне кинеске компаније — ЗТЕ. Такође, наводно се разматра пуна забрана америчким фирмама да користе производе компаније, а верује се да Вашингтон приморава савезнике да изврше већи притисак на кинеске фирме.
Притисак над „Хуавејом“ дошао је усред трговинског рата између две највеће светске економије, који је коштао америчку и кинеску привреду неколико милијарди долара након увођења обостраних економских санкција.
Жу, који је био и заменик директора Међународног монетарног фонда, приметио је да би трговински сукоб могао да прерасте у нешто што је назвао „технолошким ратом“.
„Психологија се заиста променила, а технолошки рат је најповезанији са америчким и кинеским капиталом који се крећу свуда по свету“, рекао је Жу.
Званични Вашингтон није једини који је увео мере против кинеских технолошких компанија. „Хуавеј“ се суочио са надзором у Аустралији и Новом Зеланду, који су му прошле године забранили, заједно са ЗТЕ-ом, да уведе 5Г технологију за њихове мреже, под изговором борбе за националну безбедност.
Иако је у више наврата компанија порицала оптужбе за шпијунажу и истицала да ће пословати у складу са локалним законима, неке европске земље су забринуте због „Хуавеја“. У једном од последњих случајева, Норвешка је саопштила да разматра предузимање сличних мера против кинеског гиганта, попут искључивања из 5Г телекомуникационе инфраструктуре.