„Према томе, од 2014. године Крим је саставни део Русије. Референдум на Криму био је празник демократије, о чему Европа може само да сања“, рекао је он током говора у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПС СЕ).
После ових речи у сали су почели да се чују повици и неодобравање посланика. Председница ПС СЕ Лилијан Мори Паскје обратила се посланицима, указујући да „господин Шешељ има право да говори“.
„На изборима за Европски парламент излазност је била 40 одсто, што је два пута мање него на Криму, а председник Русије Владимир Владимирович Путин има највећи легитимитет у Европи…“, наставио је Шешељ.
Након тога, српски парламентарац је изјавио да „свака земља има право да штити своје територијалне воде и реагује на кршење своје територије“. Осим тога, он је напоменуо да су „Крим и Севастопољ део Русије и да то треба сви да прихвате“. Ове две изјаве Шешеља такође су пропраћене неодобравањем посланика.
Раније је у ПС СЕ разматрана ситуација у Керчком мореузу. Током расправе посланик из Србије Александар Шешељ је, говорећи на руском, изјавио да је одлука о поновном уједињењу Крима са Русијом „донета на демократском референдуму, пошто је одзив на референдуму био 83 одсто, а народ Крима је гласао слободно“.
Парламентарна скупштина је усвојила данас резолуцију о ситуацији у Керчком мореузу.
Гласала су 122 посланика, од којих је 103 гласало за, троје било против, а 16 уздржано. Руска делегација није учествовала у раду заседања. Резолуције ПС СЕ су саветодавне природе и нису обавезујуће.
Украјинска делегација је покушала да унесе амандман према којем би се притворени морнари сматрали „ратним заробљеницима“. Међутим, ова реч није унета у коначну резолуцију. „Скупштина хитно позива Русију да одмах ослободи украјинске војнике и да им пружи медицинску помоћ и неопходну правну и/или конзуларну помоћ у складу са важећим одредбама међународног хуманитарног права, конкретно Женевских конвенција“, наводи се у тексту резолуције.
ПС СЕ је у резолуцији такође предложила Москви и Кијеву „да се уздрже од било каквих даљих мера које би могле да заоштре сукоб, угрозе безбедност у целом региону и погоршају правне спорове између Украјине и Русије“.
У недељу 25. новембра су бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.