„Ова тема већ је укључена у прошлогодишњу ревизију нуклеарне политике Вашингтона. Чак и тада смо изразили озбиљну забринутост да развој такве муниције мале снаге смањује праг за употребу нуклеарног оружја и повећава ризик од нуклеарног сукоба“, истакао је Лавров.
„Ми схватамо да је овај став преведен на језик практичних акција. Наравно, то не доприноси безбедности савременог света“, рекао је министар.
Предлог Москве о наставку дијалога са Вашингтоном о стратешкој стабилности остаје на снази, додао је он.
„Више пута смо предлагали администрацији у Вашингтону да се настави дијалог о стратешкој стабилности у свим његовим компонентама без изузетка. Тај предлог остаје на преговарачком столу, а разговори, нажалост, још нису почели“, рекао је Лавров.
Русија ће пратити и како ће Европа реаговати на почетак производње нове нуклеарне бојеве главе у Сједињеним Америчким Државама. То је нова рунда трке у наоружању, изјавио је руски министар.
Према Лавровљевим речима, Европа је свесно или несвесно подржавала једностране поступке Сједињених Америчких Држава и подилазила им.
„Мислим на једнострано повлачење Сједињених Америчких Држава из Споразума о противракетној одбрани, почетак распоређивања глобалне противракетне одбране САД, укључујући и на европском континенту, и раскидање Споразума о ликвидацији ракета од стране Сједињених Америчких Држава“, додао је министар.
Раније је саопштено да су Сједињене Америчке Државе почеле да производе нуклеарне бојеве главе В76-2 мале снаге за опремање интерконтиненталних балистичких ракета на стратешким нуклеарним подморницама.