„За предају власти ће бити потребна подршка војног контингента“, написао је Гваидо у чланку за „Њујорк тајмс“.
„Одржали смо тајне састанке с припадницима војних и безбедносних служби“, истакао је Гваидо. „Понудили смо амнестију свакоме ко није проглашен кривим за злочине против човечности.“
Гваидо је навео да је повлачење војне подршке Мадуру кључно за смену власти, а већина оних који су у служби слаже се да су недавна страдања земље неоправдана.
„Више од 50 држава ме је признало као вршиоца дужности председника, или пак Народну скупштину као легитимну власт у Венецуели“, истакао је Гваидо.
Он је напоменуо да се обратио генералном секретару УН Антонију Гутерешу и низу других међународних организација са захтевом да пруже подршку у „ублажавању последица хуманитарне кризе“.
„Почео сам процес именовања амбасадора, тражења и враћања националне имовине блокиране у иностранству“, саопштио је лидер опозиције.
Оружаним снагама Венецуеле обратио се и амерички државни секретар Мајк Помпео. Он је тражио да се народ заштити од „репресије“, која се дешава на „иницијативу актуелног председника Николаса Мадура“.
У недељу је војни аташе Амбасаде Венецуеле у Сједињеним Америчким Државама Хосе Луис Силва објавио да „прекида односе“ са Мадуром. Он је такође позвао остале припаднике оружаних снага да признају Гваида за легитимног председника.
Истовремено је министар одбране Венецуеле Владимир Падрино Лопес нагласио да војска не признаје Гваида за председника земље. У понедељак је у земљи одржан војни марш у знак подршке Мадуру.